banner

Adana Koleji: Lise ve üniversite sınavlarında dereceler çıkarıyoruz
Adana Koleji, görüşme ve sınav yönetmiyle aldığı öğrenciler, deneyimli, azimli öğretmen kadrosu, takipçi ve iyi planlamacı yöneticileri çok iyi çalışan rehberlik servisi ve öğrenci velileri ile koordineli çalışmalar sonucu lise giriş sınavlarında da üniversiteye giriş sınavlarında da her yıl üstün başarılar elde ediyor

Ulusal ödülleri olan bilim dersleri öğretmenlerinin önderliğinde öğrencilerin ulusal yarışmalara, sergilere katıldığını belirten Adana Koleji Kurucu Temsilcisi-Genel Müdürü Leyla Göksel, “İngilizce etkinliklerimiz yoğun geçiyor. Ulusal bir proje olan geçen yıl Mersin’de gerçekleşen MUN (Model United Nations )adlı projede öğrencilerimizin sunusu büyük beğeni topladı. Yine geçen yıl aynı Organizasyonun uluslararası projesi olan ve İstanbul’da yapılan MUNDP (Development Programme)’ye de öğrencilerimiz katılıp başarılı sunular gerçekleştirdi” diyor.

Adana'nın eğitim öğretimine devam eden en eski koleji olan Adana Koleji’nin kurulduğu günden bugüne geldiği noktayı anlatabilir misiniz?

1960’ta idealist hayalleri olan bir matematik öğretmeni ile sınıf öğretmeni eşi tarafından 64 öğrenci ile kurulan Adana Koleji, 55 yıllık süre içinde hepsi birbirinden değerli dünyanın dört bir yanında başarılı işler yapan binlerce mezun vermiştir. Kurumumuzda 3. kuşak öğretmen -yöneticiler görev yapmakta, 3. kuşak öğrenciler eğitim almaktadır.

Adana Koleji olarak yetiştirmek istediği öğrenci profilinden bahsedebilir misiniz?

Vatanını bayrağını seven, “Ata”sına saygılı, O’nun ilke ve inkılâplarına sahip çıkan, kendini tanıyan ve tarzını geliştiren, ne yapmak istediğini, bunu nasıl gerçekleştireceğini bilen, öz benliği gelişmiş, toplumsal bilinci ve sorumluluğu yüksek, geleceğin katılımcı, yaratıcı, olumlu yapıcı, bilgi açısından da tam donanımlı bireylerini yetiştirmek.

Okulunuzda dersler nasıl işleniyor? Derslerde teknolojiden nasıl faydalanılıyor?

Kurumumuz yarım yüzyılı geçkin başarılı, disiplinli güvenilir kimliğinden taviz vermeyen duruşu ile öğretmenliğinde branşında en iyilerin birlikte çalışmak istediği bir ortam sunmaktadır. Kurumumuza belli kriterlerle de seçilen istekli öğrencilerin alınması, tam donanımlı laboratuarlarında öğretim yapılması, tüm sınıflarında e-tahta ile işlenen interaktif derslerin olması, koridorlarında bile öğrencilerin, öğretmenlerinden yararlanabileceği ortamlar yaratılması, bunca yıllık deneyime rağmen kurum olarak öğrenme ve öğretme çabası içinde olmamızı avantajlarımız olarak görüyorum.

Her yıl, her kademede girdiğimiz sınavlardaki başarılarımız ne kadar doğru yolda olduğumuzun göstergesidir.

LİSE VE ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DERECELER ÇIKARIYORUZ

Adana Koleji’nin üniversite ve liselere giriş sınavlarındaki başarısı ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Görüşme-sınavla aldığımız öğrenciler, deneyimli, azimli öğretmen kadromuz, takipçi ve iyi planlamacı yöneticilerimiz çok iyi çalışan rehberlik servisimiz ve çoğunlukla yanımızda yer alan velilerimiz ile koordineli çalışmalar sonucu lise giriş sınavlarında da üniversiteye giriş sınavlarımızda da her yıl üstün başarılar elde ediyor ve Türkiye dereceleri çıkarıyoruz.

Öğretmen kadronuzu oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Ayrıca öğretmen ve öğrenci sayınız hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Meslekleri ve branşlarında deneyimli ve başarılı olmaları sevgi ve saygıya dayalı bir disiplin anlayışlarının bulunması vb.  Her yıl sınırlı sayıda öğrenci alabiliyoruz mevcudumuz 852 civarı. Öğretmen sayımız da 80 civarı.

Okulunuzun sportif, sanatsal ve kültürel imkanları ve yabancı dil eğitimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Basketbol, voleybol, masa tenisi gibi kız ve erkek okul takımlarının yanı sıra. Müzikte de ilkokul, ortaokul, lise orkestraları, ilk ve ortaokuldan oluşan bando takımımız (Adana’da tek)mevcuttur. Geçen yıl Alman konsolosluğunun düzenlediği Almanca şarkı yarışmasında lise orkestramız 1. olmuştur. Her kademede de tiyatro gruplarımız vardır. Her yıl Türkçe ve İngilizce olarak birçok oyun sahnelerler.

Kurumumuz duyarlı yönetici ve öğretmenlerinin çabası ile Adana’daki kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği ve katkı sunar. 2014 Çukurova Sanat Günleri’ne  katkıda bulunarak etkinliği kapsamında çok değerli yazarlarımız ve şairlerimizi öğrencilerimizle buluşturduk. 2015’teki etkinliğin alt yapısı da hazırlanmaktadır.

Yabancı dil öğretimi, bir özel okulun en önemli ayrıcalığıdır. Kuruluşumuzdan bu yana bunun bilincinde olup her platform da bu başarımızı belgelemişizdir. Örneğin üniversite giriş sınavlarında Dil alanı Türkiye 1.liği, Türkiye 5. liği vb. dereceler.

HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARASI PROJELERDE BAŞARILIYIZ

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir? 2015 yılına ilişkin projeleriniz var mı?

2015 yılında dershanelerin kapanıyor olması nedeni ile öğrencilerimizin konu tekrarları ve bol test deneyimleri için okulumuzda hafta sonunu da kapsayacak bir takım çalışmalar başlatılacak. Bu çalışmaları sadece üniversiteye, liseye hazırlık olarak değil, tüm sınıflara yaymayı planlıyoruz. Okul olarak önümüzdeki günlere ilişkin lise ve üniversiteye girişe bir ayrıcalık getirmek uğraşındayız. Ulusal projelere katılımı sürdürüyoruz. Bilimsellik içeren yarışmaları da duyurarak katılım sağlıyoruz. Çoğu kez öğretmenlerimiz özel saatler de ayırıyor bu katılma girişimi olan öğrencilere. Uluslararası proje denilince de Birleşmiş Milletler kapsamında İngilizce bir etkinliğe katılmıştık geçen yıl. 2015’te de bu tür etkinliklerin takipçisi olacağız.

Projelerinizin hazırlanma aşaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bilim dersleri öğretmenlerimiz ulusal ödülleri olan öğretmenler. Bunların önderliğinde öğrencilerimiz ulusal anlamlarda açılan yarışmalara, sergilere katılıyorlar. İngilizce etkinliklerimiz yoğun geçiyor. Ulusal bir proje olan geçen yıl Mersin’de gerçekleşen MUN (Model United Nations) adlı projede öğrencilerimizin sunusu büyük beğeni topladı. Yine geçen yıl aynı organizasyonun uluslararası projesi olan ve İstanbul’da yapılan MUNDP (Development Programme)’ye de öğrencilerimiz katılıp başarılı sunular gerçekleştirdi. Model Birleşmiş Milletler(Model United Nations) eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simulasyondur. Hazırlanma aşamasında AU (Afrika Birliği) komitesinde olan öğrencilerimiz Djibouti (Cibuti) ve Cote D’ivoire (Fildişi Sahili) ülkelerini temsil ettiler. Dünyamızı ve insanlığı olumsuz etkileyen  Fas’ın tekrar Afrika Birliği’ne alınması, LRA örgütünün verdiği zararların giderilmesi, Kuzey Afrika’daki Arap Baharı ülkelerinde daha demokratik bir hükümet  sağlanması  konularında   çözüm önerilerinde bulundular.

Projelerde yer alacak öğrencileri nasıl belirliyorsunuz? Projeler öğrencilere neler katıyor? Projelerde yer alan öğrencilerde ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?

Projelerde yer alan öğrencileri öğretmen zümreleri belirliyor. Bu projeler insanlığa dönük olduğundan öğrencilerimiz de bundan etkilenip daha çok ne katabiliriz konumuza araştırmasıyla  birikim elde ediyorlar. Sunuları bizleri büyülemiyor desek yalan olur. Bir proje olarak düşünürseniz ulusal münazaralara her yıl katılıyoruz ve öğrencilerimizin yaşlarından beklenmedik birikimlerine tanık oluyoruz. Okulumuzun kitap okumaya verdiği önemin ürünleri bu öğrenciler. Güzel düşünüyorlar ve konuşuyorlar. Onlarla gurur duyuyorum.

Son olarak ileriye dönük hedefleriniz ve eklemek istedikleriniz nelerdir?

55 yıldır yetiştirdiğimiz gençleri Büyük Atatürk’ün bizlere emaneti gibi düşünüyoruz, nesilleri bizlerin eseri gibi görmesini baş tacı ediyoruz. Bu gençlere yukarıda da belirttiğim üzere öğrenmeyi sevip isteyen, yenilikçi, araştırmacı, özgür düşünen, kendini iyi anlatabilen gözüyle bakıyoruz. Öğrencilerimiz okullarımızı bitirdiğinde çağın istediği bireyler olarak onları topluma katmak her zaman ileriye dönük hedefimiz olmuştur. Gençleri yetiştirirken onların toplumda söz sahibi olabilmesi için tartışan, sorgulayan, yaratıcılığını kullanan, kültürünü bilen, paylaşımcı ve işbirliğine açık olmasını isteriz; bunu başardığımızda  da ulusumuza bir katkı sağladığımızı düşünürüm.

“Okul olarak önümüzdeki günlere ilişkin lise ve üniversiteye girişe bir ayrıcalık getirmek uğraşındayız. Ulusal projelere katılımı sürdürüyoruz. Bilimsellik içeren yarışmaları da duyurarak katılım sağlıyoruz. Çoğu kez öğretmenlerimiz özel saatler de ayırıyor bu katılma girişimi olan öğrencilere. Uluslararası proje denilince de Birleşmiş Milletler kapsamında İngilizce bir etkinliğe katılmıştık geçen yıl. 2015’te de bu tür etkinliklerin takipçisi olacağız.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.