banner

Avrupa Koleji 20. yılında ulusal ve uluslararası işbirliklerine ağırlık verecek




 

2015-2016 öğretim yılında 20. yılını kutlamaya hazırlanan Avrupa Koleji, gerek Avrupa ülkeleri gerekse Amerika’daki eğitim kurumlarıyla olan ilişkilerini arttırarak devam ettiriyor.

2015-2016 öğretim yılında 20. yılını kutlamaya hazırlanan Avrupa Koleji, gerek Avrupa ülkeleri gerekse Amerika’daki eğitim kurumlarıyla olan ilişkilerini arttırarak devam ettiriyor. 2015 yılından itibaren ulusal ve uluslararası düzeydeki iş birlikteliklerini daha ileri seviyeye taşımak istediklerini söyleyen Avrupa Eğitim Kurumları CEO’su Gökhan Coşkun, bu kapsamda; kardeş okul, teknoloji kampları, değişim programları, ortak müfredat etkinlikleri, okulda üniversite, okulda işyeri gibi projeleri hazırlandıklarını belirtiyor.

Avrupa Koleji olarak 2014-2015 eğitim öğretim yılına hangi projelerle hazırlandınız?

Avrupa Kolejleri 2015-2016 öğretim yılında 20. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bu dönemi, Avrupa Kolejlerinin 20 yıllık birikim ve tecrübesini daha geniş kitlelere ulaştırabileceği ve aynı zamanda uluslararası alanda farkındalık yaratacağı bir dönem olarak tasarladık. Eğitim öğretim müfredatımızı iki yıllık bir hazırlık süreci sonrasında global ölçekteki yenilikleri de dikkate alarak geliştirdik. Avrupa Kolejlerinde 20 yıldır eğitim ilkesi olan; öz değer yargıları ve kimliğinden kopmadan, dünyayı doğru algılayabilen ve öz güveni yüksek bireyler yetiştirme misyonumuza uygun bir müfredat yapısı tasarlandı. Bilim, sanat ve kültür temelinde uygulamaya dönük programlarla birlikte, yenilikçi eğitim anlayışımızı daha geniş kitlelere ulaştırmayı planladık. 2015 yılı ile birlikte global eğitim ve kaliteli eğitim ilkemiz kapsamında ulusal ve uluslararası işbirliklerine ağırlık vereceğiz.

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir? Bahsedebilir misiniz?

20 yıllık süreçte gerek Avrupa ülkeleri gerekse Amerika’daki eğitim kurumlarıyla olan ilişkilerimiz artarak devam ediyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ulusal ve uluslararası düzeydeki iş birlikteliklerimizi daha ileri seviyeye taşımak istiyoruz. Bu kapsamda; kardeş okul, teknoloji kampları, değişim programları, ortak müfredat etkinlikleri, okulda üniversite, okulda işyeri gibi projelerimiz hazırlandı. Her bir öğrencimizin daha fazla yurtiçi ve yurtdışı eğitim tecrübesini kazanmasını istemekteyiz. Öğrencilerimizin farklı kültürleri, yenilikleri, tarih ve kültürel değerleri yakından tanıyacakları, uygulamaya yönelik programlarımız hazırlandı. Özellikle yurtdışındaki eğitim kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla olan işbirliklerimizde öğrencilerimize o ülkenin dilini, kültürünü ve birikimlerini yerinde görme şansı sunacağız. Avrupa ve Amerikadaki ülkelerle olan değişim programlarımız 2015-2016 eğitim yılında Asya ve Afrika ülkelerinin de katılımıyla artarak devam edecek. Her bir öğrencimize, bir üst okula geçiş sürecinde kullanabileceği “uluslararası portfolyo” hazırlama şansını vermiş olacağız.

Projelerinizin hazırlanma aşaması hakkında bilgi verir misiniz? Daha çok hangi alana yönelik projeler gerçekleştiriyorsunuz? Ve bu projelerle neler hedefliyorsunuz?

Bir okulun olmazsa olmazları arasında ilk iki sırayı müfredat ve öğretmen kalitesi alır. Bizim için bu iki konuda en iyi seviyede olmak, sürdürülebilir bir verimliliği yakalamak esastır. Yaptığımız çalışmalarımızın temelinde de bu iki konu öncelik taşımakta. Bizler dünya gerçekleriyle örtüşen, yenilikçi yaklaşımları içinde barındıran bir müfredat ve öğretmen kadrosunun sağlanması için çalışmaktayız. Sadece bir alanda öne çıkan bir okul olmaktan ziyade,  “akademik ve bireysel mutluluğu” öğrencilerine kazandıran bir okul olarak kalabilmenin projelerini hazırlıyoruz. Öğretmen eğitimi ve müfredat geliştirme bizim için öncelikli alanlarımız olarak belirlenmiş durumda.

MÜFREDATIMIZI “ÖZ GÜVEN” KAZANDIRMA ÜZERİNE KURGULADIK

Projeleriniz hangi aşamadalar ve bu projelerin sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Müfredat geliştirme konusunda, 2015 öğretim yılında Türkiye’de ilk kez uygulamaya konulacak olan bir hazırlığımız var. Avrupa Kolejlerinin 20 yıllık birikiminin global ölçekte yansımalarının olacağı bu müfredat yapısıyla birlikte öğrencilerimizi ulusal ve uluslararası seviyede hayata hazırlayacağız. Tüm seviyelerde ve derslerde yazımı tamamlanan müfredatımızı “Öz güven” kazandırma üzerine kurguladık. Anaokulundan Liseye her seviyede, öğrencilerimizin kendi portfolyolarını hazırlayacakları bir eğitim programımız olacak.

Ulusal ve uluslararası projelerde yer alacak öğrencileri nasıl belirliyorsunuz?

Okullarımızdaki öğrenci kulüpleri ulusal ve uluslararası projelerin yürütüldüğü merkezler halinde tasarlanmıştır. Öğretmen ve yöneticilerimizin liderliğinde alanlarında yetenekli öğrencilerimiz belirlenmekte, projelere uygun verilen oryantasyon, eğitim ve destek çalışmalar sonucunda da projelerle hazır hale gelmektedirler. Biz mümkün olduğu kadar çok öğrencimizin bu projelere katılmaları için cesaretlendirici konumdayız.

Projeler öğrencilere neler katıyor? Projelerde yer alan öğrencilerde ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?

Avrupa Kolejleri öğrencilerinin bilgiyi kullanma becerisi kazanmaları en temel önceliklerimizdendir. Öğrendiğini uygulamaya dökebilen öğrencilerin “Başarma” duygusunu yaşamaları, onların “özgüven” kazanmalarındaki en önemli etkendir. Bu projelere katılan öğrencilerimizin kendilerini, fikirlerini ve ürettiklerini sunma becerisi kazanmaları, başarılarının takdir edilmesi onlardaki “yaratıcılık ve özgüven” duygusunun sağlamlaşmasında büyük rol oynamaktadır.

 “Okullarımızdaki öğrenci kulüpleri ulusal ve uluslararası projelerin yürütüldüğü merkezler halinde tasarlanmıştır. Öğretmen ve yöneticilerimizin liderliğinde alanlarında yetenekli öğrencilerimiz belirlenmekte, projelere uygun verilen oryantasyon, eğitim ve destek çalışmalar sonucunda da projelerle hazır hale gelmektedirler.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.