banner

Avrupa Koleji topluma karşı duyarlı bireyler yetiştiriyor
Anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerin kendi seviye ve yeterliliklerine uygun sosyal sorumluluk projelerine katılımını sağladıklarını dile getiren Avrupa Koleji Eğitim Koordinatörü Serkan Yaşar Güney, bu projelerde yer alan öğrencilerin, özgüveni tam, çevresine duyarlı, hoşgörülü, sevgisini gösterebilen, paylaşmayı ve yardımlaşmayı bilen bireyler olarak yollarına devam ettiklerini ifade ediyor.

arel serkan yasar‘Dünyada yalnız olmadığımızı ve sahip olduğumuz kaynakları, ihtiyacı olan diğer insan ve canlılarla paylaşmamız gerektiği bilinci ve farkındalığını kazandırmak’  Avrupa Koleji’nin tüm sosyal sorumluluk etkinliklerinin temel ilkesini oluşturduğunu belirten Avrupa Koleji Eğitim Koordinatörü Serkan Yaşar Güney, “Avrupa Kolejli her öğrenci, öğrenim hayatı süresince empati, değer verme, yardımlaşma, hoşgörü ve sorumluluk duygularını geliştirecek şekilde gerek rehberlik birimimizce ve gerekse de öğretmenlerimizce her türlü sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerinde gizil amaç olarak temelde bu duygularını geliştirmeyi amaçlar” diye konuşuyor. 

Avrupa Koleji’nde değerlerin, günlük yaşamın parçası olarak kabul edildiğini ve olağan günlük akış içerisinde kazandırılmaya çalışıldığını ifade eden Güney, sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz inanıyoruz ki ‘değerler, tutumlar’ gibi duyuşsal özellikler bir ders olarak işlenerek değil, ancak örnek davranışlar ve yapılan çalışmalar ile kazandırılabilir. Bu nedenledir ki tüm öğrencilerimiz, aktif olarak bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde yer alır ve katkıda bulunur. Böylelikle ‘diğer insan ve canlıların’ ihtiyaçlarına karşı duyarlılık geliştirir.” 

Sosyal sorumluluk projelerinin devamlılığı, hem konuyu gündemde tutma hem de öğrencilerce içşelleştirilebilmesini sağlamak bakımından çok büyük önem arz ettiğini söyleyen Serkan Yaşar Güney, her yıl tekrarlayan sosyal sorumluluk projelerinin, yapılan yardımın sürekli bir ihtiyaç olduğu ve yalnızca bir kez yaparak yeterli olunamayacağı algısını oluşturabilmelerini sağladığını vurguluyor. Bunun da öğrencilerin, içinde yaşadıkları topluma karşı duyarlı bireyler olarak hayata hazırlanabilmelerine yardımcı olduğunu ifade ediyor. 

TÜM ÖĞRENCİLER PROJELERDE YER ALIYOR

Bazen gönüllü gruplarla bazen öğretmenlerle belirledikleri yaş gruplarıyla projelerini gerçekleştirdiklerini belirten Güney, “Avrupa Koleji’nde anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerin kendi seviye ve yeterliliklerine uygun sosyal sorumluluk projelerine katılımını sağlıyoruz. Örneğin Ağrı Doğubeyazıt Garnizon Telçeker İlkokulu ve Ortaokulu’na yapılan kırtasiye malzemeleri yardımı için tüm okul öğrencilerimiz destek olurlarken, Yedikule Hayvan Barınağı projemize yalnızca Anaokulu ve İlkokul öğrencilerimiz katkı sağlamışlardır” diyor.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan öğrencilerin, özgüveni tam, çevresine duyarlı, hoşgörülü, sevgisini gösterebilen, paylaşmayı ve yardımlaşmayı bilen bireyler olarak yollarına devam ettiklerini ifade eden Güney, şunları söylüyor: “Kendi ailelerinden başlayarak çevrelerindeki diğer insanların da bu konuda bilinçlenmelerine katkıda bulunuyorlar. Çocuklar; çevre bilinci, insani değerler, yardıma ihtiyacı olan insanlar ve diğer canlılar konusunda farkındalık sahibi oluyor ve bu vesileyle kendi çevrelerini de aydınlatmaya devam ediyorlar.” 

Avrupa Koleji’nin öğrencilerini sosyal sorumluluk projelerine teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için yaptığı çalışmalara da değinen Serkan Yaşar Güney, özellikle bayrak törenleri öncesinde sunumlar yaptırarak ve rehberlik derslerinde sosyal sorumluluk projelerine değinip, öğrencilerin ilgisini konuya çekmeye çalıştıklarını belirtiyor. İlgisini projeye yönelten öğrencilerin, konuyu araştırmalarını sağlayarak sınıflarda arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağladıklarını söyleyen Güney, “Örneğin Yedikule Hayvan Barınağı’nı ziyaret ederek, öğrencilerin burada yapılanları görmelerini ve ihtiyacı anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu ihtiyaç bazen bir avuç mama bazen de sevgiyle uzatılmış bir el oluyor” şeklinde konuşuyor.

Ziyaretlerin, ihtiyaç duyulan yardımın yerinde görülmesi ve günümüzde tüm olumsuzluklardan uzak tutularak aşırı korumacı bir ortamda yetiştirilen çocukların, hayatın gerçeklerini görebilmelerine imkân tanıdığını ve aynı zamanda da içselleştirebilmelerine de yardımcı olduğunu da dile getiriyor.

GERÇEKLEŞTİRİLEN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Avrupa Koleji olarak kazandırılması amaçlanan değerlerin, okulda bir kültür olarak yerleşmesi için uzun yıllara yayılan ve tekrar eden sosyal sorumluluk projelerinin daha amaca yönelik ve sonuca ulaştırıcı olduğunu düşündüklerini kaydeden Serkan Yaşar Güney, bu kapsamda okullarında uzun yıllardır devam etmekte olan sosyal sorumluluk projelerinin şunlar olduğunu belirtiyor: 

TOFD yararına mavi kapak toplama kampanyası: Bedensel engelliler için akülü sandalye temin ediliyor.

Yedikule Hayvan Barınağı: Barınakta bulunan hayvanlar için ihtiyaç malzemeleri yardımında bulunuyoruz.

Kardeş Okullar: son iki yıl içerisinde; Ağrı Doğubeyazıt Garnizon Telçeker İlkokulu ve Ortaokulu ile Şanlıurfa Merkez Ulucanlar İlkokulu’na kırtasiye malzemeleri yardımı yapıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği: 5. Sınıf öğrencilerinin çalışmaları ile bir anasınıfı dersliği açma projesi gerçekleştirildi.

Kermesler: Okul içerisinde kış ve yaz mevsimlerinde gerçekleştirilen kermeslerle Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna ve Kanserli Çocuklar Umut Vakfı’na dönüşümlü olarak bağışlarda bulunulmaktadır.

Görme engelliler için kitap okuma çalışmaları: lise öğrencilerimizce her yıl Edebiyat Bölümümüzün önderliğinde görme engelli vatandaşlarımız için sesli kitaplar oluşturulmaktadır. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.