banner
banner

Hem yaşam hem sınav başarısı
‘Hem Yaşam Hem Sınav Başarısı’ hedefiyle 8 yıl önce eğitim öğretime başlayan Final Okulları, genç bir okul olmasına rağmen Final markasının 33 yıllık deneyimi ile büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor. Uyguladığı Öğrenen Okul Projesi’yle öğrencileri bilgileri keşfetmeye davet eden Final Okulları, İngiltere’de yabancı dil eğitimi imkanı da sunuyor.

final okullarıÖğrencilerinin derslerde ve sınavlarda başarı elde ederek hedeflerine ulaşması için çalışmalar yapan Final Okulları, bunun yanı sıra onların ileride mutlu bir iş hayatına, aile yaşantısı ve sosyal hayata sahip olmaları için de önemli adımlar atıyor. Öğrencilere kişiliklerine, yeteneklerine ve ilgi alanlarına uygun seçimler yapabilme becerisi kazandırmayı amaç edinen Final Okulları, tüm çalışmalarını İletişim Uzmanı Doğan Cüceloğlu’nun danışmanlığında planlıyor.

Öğrencilere kendilerini keşfetmeleri için uygun ortam hazırlamanın önemini vurgulayan Final Okulları Eğitim Danışmanı Doğan Cüceloğlu hedeflerini şu sözlerle özetliyor: “Farklı bir birey olmanın ve farklı düşünmenin teşvik edildiği bir ortam yarattık. Okulumuzda sorulmadık soru kalmayacak. Final Okulları, çocuğu önceden belirlenen kalıplar içine sığdırmaya çalışan bir okul değil. Herkesin aynı olduğu bir toplum yerine, birbirine güvenen, kendi bireyselliğini bulmuş ve farklılığıyla toplumun tümüne katkıda bulunmuş insanlardan oluşan bir toplum yaratmayı amaçlıyoruz.” Cüceloğlu, bu hedefe ulaşmak için ‘Öğrenen Okul Projesini’ hayata geçirdiklerine, öğrenci kulüplerine önem verdiklerine dikkat çekiyor.

Öğrenen okul olmak...

Peter Senge’nin Öğrenen Organizasyonlar adı altında önerdiği sistemi uygulayan Final Okulları, müfredat programını, ‘Öğrenmek’, ‘Düşünmek’ ve ‘Gelişmek’ kavramlarına göre oluşturuyor. Bilgiler öğrencilere, bilgilerin keşfedilme süreciyle birlikte veriliyor. Öğrencinin düşünmeyi, keşfetmeyi, karşılaştırmayı, karar vermeyi bu şekilde öğrenmesi, sorun çözerken yaşamı, kendini ve ilişkilerini geliştirmesi sağlanıyor. Tüm bunlar, öğrenci, öğretmen, yönetici ve veliler tarafından kurulan “Öğrenen Organizasyon Takımları” ile hayata geçiriliyor ve herkes birlikte öğreniyor.

Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesi için ortam hazır

Okulda, öğrencilerin ilgi alanlarına uygun ya da onlara yeni ilgi alanları yaratacak çok sayıda kulüp çalışması yapılıyor. Alanında uzman öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen derslerde öğrencilerin ders dışında kalan vakitlerini doğru değerlendirmesi, sanatla, edebiyatla, bilimle ilgilenmesi ve yeteneklerinin farkına varması amaçlanıyor. Okul yönetimi tarafından öğrencilerin taleplerine ve ilgi alanlarına göre oluşturulan kulüp derslerinin sayısında sınır yok. Gerçekleşmesi için öğrencilerin “istemesinin” yeterli olduğu bu çalışmalar şimdilik, bilgisayar ve web tasarımı, yüzme, English For Fun, fen ve teknoloji, basketbol, voleybol, futbol, fotoğrafçılık, halk oyunları, modern dans, piyano, bağlama, gitar, keman, ritim, karikatür ve çizgi roman, moda tasarım, satranç, münazara, tiyatro, resim, seramik, kitap okuma ve bilimsel proje alanlarında yapılıyor.

İngiltere’de dil eğitimi

Yabancı dil eğitimine büyük önem veren okul, öğrencilerine İngiltere’de eğitim olanağı da sunuyor. Yaz Okulu’na katılan öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla yurtdışında eğlenceli zaman geçirirken bir taraftan da gittiği okulda dil eğitimi alıyor, dünyayı tanıma fırsatı buluyor.

Final Okulları’nın bir diğer ayrıcalığı da isteyen lise öğrencilerine iş yaşamının kapılarını aralaması… Okul idaresi tarafından, talep eden lise öğrencileri için yaz aylarında, belirlenen dönemlerde çeşitli iş kollarında staj ayarlanıyor. Böylelikle öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlanıyor, hayatla lise yıllarında tanışmaları hedefleniyor.

Sınavlara hazırlıkta Final ayrıcalığı

Final Okulları öğrencileri 33 yıllık başarılı bir geçmişe sahip olan Final Dergisi Dershaneleri’nin deneyiminden faydalanma imkânına da sahip. Sınav hazırlığında öğretmenleriyle hafta sonu ek çalışmalar yapan öğrenciler, hem okul derslerine destek alıyor hem de uygulanan diğer sınavlara en iyi şekilde hazırlanıyor. Rehber öğretmenler tarafından öğrencilere “sınav sistemi”, “verimli ders çalışma”, “sınav kaygısı”, “başarıda aile içi iletişimin etkisi” konularında yıl boyu eğitimler veriliyor.

Öğrencilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun mesleklere yönelmeleri, üniversite ve bölüm tercihlerini doğru yapmaları amacıyla etkin bir rehberlik hizmeti de sunuluyor. Rehber öğretmenler, öğrencileriyle sık sık bir araya geliyor, onları yakından tanımak amacıyla velileriyle sürekli iletişim kuruyor. Üniversitelere geziler düzenleniyor, meslek sahiplerinin katılımıyla meslek tanıtım toplantıları organize ediliyor.

İBRAHİM TAŞEL:

Her yıl bir önceki yılı aşmanın sevincini yaşıyoruz

Final Okulları olarak yaptıkları çalışmaların meyvesini kısa sürede almanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyleyen Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, “Öğrencilerimiz sınav başarısının yanı sıra sanat, spor ve bilim alanlarında üstün başarılar elde ettiler, okullarına çok sayıda kupa ve madalya kazandırdılar. Bundan sonraki çalışmalarımızı da bu yönde sürdürmeye kararlıyız” diye konuşuyor.  Anaokulundan başlayarak çalışmalarını önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak olan 4+4+4 sistemine uygun hale getireceklerine işaret eden Taşel sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca eğitimde teknoloji kullanımını önemsiyoruz ve bu alanda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yurtdışında çok sayıda eğitim teknolojileri fuarına katılarak, öğrencilerimize daha fazla ne verebiliriz diye araştırıyor, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tüm sınıflarımızı dijital teknoloji ile donatıyoruz. Bunu yaparken şunu da unutmuyoruz; teknolojiden ziyade kullanılacak materyallerin önemli olduğunu biliyoruz. Final Yayıncılık’la birlikte ‘Akıllı Tahta’larda kullanılacak materyallerin hazırlanması için çaba harcıyoruz. En iyi teknolojiyi kursanız bile içerik iyi değilse iyi bir eğitim olmaz, yapılan çalışmalar zaman kaybından öteye gitmez. Bunlara ek olarak şunu da söylemek istiyorum; öğrencilerimizin yabancı dillerini en iyi şekilde geliştirmeleri, farklı kültürlerle tanışarak farklı arkadaşlıklar kurmaları amacıyla Avrupa ve Amerika’daki okullarla değişim programı için çalışmalar yapıyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.