banner

Jean Monnet Burs başvuruları başladı
AB tarafından finanse edilen ve AB Bakanlığınca yürütülen Jean Monnet Burs Programı’na başvurular başladı. Kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ile üniversite personeli ve öğrencilerinin faydalanabileceği Jean Monnet Bursu için son başvuru tarihi 10 Şubat 2014.

Jean Monnet Burs Programı başvuruları başladı. Jean Monnet Bursu ile gelecek yıl 170 kişi AB üyesi ülkelerde akademik çalışma yapma fırsatı yakalayacak. Bursiyerlere yaklaşık 6,6 milyon avro destek verilecek.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Jean Monnet Burs Programı ile Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB alanında uzmanlaşmış personel sayısının artırılması ve müktesebatın etkin bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulması amaçlanıyor.

Açıklamada, program ile bugüne kadar 1500 bursiyerin 16 farklı AB üyesi ülkede eğitim gördüğü ifade edilerek, gelecek yıl da 170 kişinin AB üyesi ülkelerde akademik çalışma yapma fırsatı yakalayacağı ve bursiyerlere yaklaşık 6,6 milyon avro destek verileceği bildirildi.

AB tarafından finanse edilen ve AB Bakanlığınca yürütülen Jean Monnet Burs Programı'ndan, kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ile üniversite personeli ve öğrencilerinin faydalanabileceği belirtilerek, son başvuru tarihinin 10 Şubat 2014 olduğu belirtildi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB takımının yeni üyelerini aradıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Sosyal ve profesyonel açıdan donanımlı Jean Monnet bursiyerleri, AB üyesi ülkelerin en gözde eğitim kurumlarında AB müktesebatının çeşitli başlıklarında yüksek lisans eğitimi alıyor, araştırma programlarına katılıyor ve ülkemizin AB katılım sürecine farklı boyutlarda çok değerli katkılar sağlıyorlar. Geleceğin avrokratları, AB vizyonlu işadamları olarak değerlendirdiğimiz bursiyerlerimizin yaptıkları akademik çalışmalarda, AB'deki değişimi, gelişimi ve güncel konuları yakından takip ettiklerini memnuniyetle görüyoruz. Jean Monnet bursiyerlerinin Türkiye ve AB'nin ortak geleceğine yön vereceklerine olan inancımla herkesi Jean Monnet Burs Programına başvurmaya davet ediyorum."

Jean Monnet Bursu Programı'na ilişkin detaylı bilgiye www.ab.gov.tr internet adresinden erişilebilir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.