banner

Gül: Dershaneler eğitim sisteminin iyi bir gerçeği değil!
Cumhurbaşkanına Sorun uygulaması çerçevesinde Nesibe Şahin’in dershanelerle ilgili sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dershaneler de eğitim sisteminin bir gerçeği ama iyi bir gerçeği değil” dedi.

Cumhurbaşkanına Sorun da Abdullah Gül dershanelerle ilgili soruyu yanıtladıSosyal medyayı vatandaşlar ile bir köprü olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanına Sorun uygulaması çerçevesinde seçilen 10 kişinin sorularını yanıtladı. Bu 10 kişiden biri olan mühendis Nesibe Şahin dershaneler ile ilgili bir soru sordu. İşte o soru ve Abdullah Gül’ün bu soruya yanıtı.Nesibe Şahin Akaryıldız (Mühendis – İstanbul)
Eğitim sistemimizdeki en büyük yara “dershanelere” mahkûm edilen öğrenciler ve ailelerdir. Devletin üstlenmesi gereken eğitim işi, bir bakıma dershanelere ihale edilmiş durumda. İlkokul 3. sınıftan itibaren "kesintisiz" bir dershane süreci başlıyor. Bu konuda çözüm öneriniz nedir?

Cumhurbaşkanı Gül: Dershaneler de eğitim sisteminin bir gerçeği ama iyi bir gerçeği değil. Bu, eğitim sistemimizde yetersizlik olduğunu gösteriyor. Yetersizlik iki açıdan var; imkan olarak, arz talep ihtiyacını karşılama açısından yetersizlik var. Şimdi çoğaldı ama vaktiyle yeteri kadar üniversite olmayışı, kontenjanın sınırlı olması ama liseden mezun olanların sayısının çok olması... Yarış söz konusu olunca, imtihanla öğrenciler üniversiteye alınmaya başlayınca kaçınılmaz olarak dershaneler ortaya çıktı. Maalesef İyi bir sistem değil bu.
Son yıllarda üniversite sayısı çok artınca, iyi üniversitelerin sayısı çoğalınca, kontenjanlar çoğalınca dershane sayısında azalma başlamış.

"Dershane sayısı azaldı"

Sorular gelince, ilgili kurumlardan bilgi aldı arkadaşlarımız. Son yıllarda azalmış. 4 bin 500'lere kadar ulaşan dershane sayısı şimdi 4 binin altına düşmüş.
Bir başka sebebi de imtihan. Bir yere sınavla giriliyorsa, kazanmak için yarış başlıyor. Eğer üniversiteye giriş sınavları yerine, ileride liselerdeki başarılarınız, lise boyunca herkesin başarısı, not ortalamasına bakılan sisteme geçilirse o zaman dershaneler devreden çıkacak, herkes bulunduğu okulda daha başarılı olmaya çalışacaktır. Bütün bunların yanında dershanecilik bir nebze de olsa devam edebilir çünkü her zaman yarış söz konusu hayatta. Yarışa hazırlanmak için destek unsurları ortaya çıkacaktır. Önemli olan, bunu eğitim sisteminin çok temel bir aracı olmaktan çıkartmak. Şu anda eğitim sistemimizin neredeyse temel aracı halinde. Okul, üniversite, dershane üçlü ayağı var. Ailelere yük oluyor, ayrıca israf oluyor. Siz okulda bir konuyu öğreniyorsunuz ya da öğrenmiyorsunuz onu orada kapatıp dershaneye gidip orada öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bunlar hep israf.'

Diğer soru ve cevapların videosu için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.