banner
banner
banner

Dershaneler 9 Haziran’da Ankara’da toplanıyor
ÖZ-DE-BİR ve GÜVENDER üyesi dershane kurucuları 9 Haziran Pazartesi günü Ankara’da toplanarak, dershanelerin dönüşümünü ve MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yönetmelik çalışmasını tartışacak.

ÖZ-DE-BİR ve GÜVENDER ‘den yapılan yazılı açıklamada dershane kurucularının, Anayasa Mahkemesi’ne taşınan dershaneleri kapatarak diğer özel öğretim kurumlarına dönüştürmeyi amaçlayan yasa ile MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yönetmelik çalışmasını tartışacağı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dershaneleri kapatarak diğer özel öğretim kurumlarına dönüştürmeyi amaçlayan 6528 sayılı Yasa, 14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi ancak bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle ana muhalefet partisince Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı pek çok hüküm içerdiğini düşündüğümüz bu yasa, AYM’nin de gündeminde. Özel dershane dernekleri ÖZ-DE-BİR ve GÜVENDER,  dershane kurucularını 9 Haziran 2014 Pazartesi günü Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde saat 14.00’te kitlesel bir toplantıya davet etti. Dershanelerin kapatılmasını içeren 6528 Yasa’nın kabulünden sonraki sürecin değerlendirilecek, dönüşüm ve MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yönetmelik çalışmaları ile ilgili bilgi paylaşımı yapılacak ve katılımcıların görüşleri alınacak. Devletten her türlü izni alarak, açılmış olan kurumların ve çalışanlarının kazanılmış haklarını geriye dönük olarak engelleyen, girişim ve serbest ticaret yapma, çalışma, çalıştırma, öğretme ve öğrenme özgürlüklerine kısıtlama ve yasak getiren, Anayasal düzene, evrensel hukuk kurallarına aykırı bulduğumuz kabul edilemez haksızlıklar içeren bu düzenleme karşısında duyarlı kamuoyunun, üyelerimizin, dershane kurucularımızın, hukuksal ve siyasal kurumların, desteğiyle adaletin yerini bulacağına olan inancımızı koruyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.