banner
banner
banner

67 bin kişi evlilik eğitimi aldı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sağlıklı evlilikler ve mutlu aileler için düzenlediği eğitim programları kapsamında 63 bin 475 kişiye ''evliliği'', 91 bin 320 kişiye ise ''aileyi'' anlattı.

Bakanlığın Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, toplumda sağlıklı evliliklerin ve mutlu ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yürütülüyor.

Bunlardan birisi olan Aile Eğitim Programı (AEP) ve Evlilik Öncesi Eğitim Programıyla ülke genelinde toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışılıyor.

Sağlıklı, mutlu ve sorun çözme becerisine sahip ailelerin oluşması doğrultusunda geliştirilen AEP ve çiftlere evliliğe sağlıklı başlangıç yapabilme fırsatı sunan Evlilik Öncesi Eğitim Programı'nı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği yapılarak, son 1 yılda 262 bin kişiye eğitim verildi.

Toplum mutluluğunu ve refahını arttırmayı amaçlayan Bakanlıkça geliştirilen eğitim programlarıyla vatani görevini yapan erlerden çeşitli yaş gruplarından çocukları olan öğrenci velilerine kadar geniş yelpazede kitlelere ulaşıldı.

Romanlar, mahkumlar da eğitim aldı

Aile Eğitim Programı kapsamında 5 bin 120 eğitici eğitimi ve 86 bin 200 halk eğitimi olmak üzere 91 bin 320 kişi eğitim aldı. Evlilik Öncesi Eğitim Programı çerçevesinde ise 2 bin 945 eğitici ve 63 bin 475 halk eğitimi olmak üzere toplamda 66 bin 420 kişiye eğitim verildi.

Program kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında imzalanan işbirliği protokolüyle TEB Aile Akademisi'nde 89 bin 260 yetişkin ve 15 bin çocuk olmak üzere toplam 104 bin 260 kişi "Finansal Okuryazarlık" seminerleriyle eğitim aldı.

AEP kapsamında ağırlıklı olarak sosyal hizmet merkezlerindeki sosyal ve ekonomik yardımlardan yararlanan ailelere, ebeveynlere, Roman vatandaşlara, denetimli serbestlik altında bulunan mahkumlara, dezavantajlı gruplara, sosyal hizmet merkezlerinde açılan kurslara devam eden kursiyerlere, kurum ve kuruluşların personellerine ve sivil toplum kuruluşları üyelerine yönelik olarak eğitim seminerleri düzenlendi.

Eğitimde er ve erbaşlara öncelik

Evlilik Öncesi Eğitim Programı çerçevesinde evlenmek üzere belediyelere başvuran çiftlere, meslek yüksekokulları ve üniversite öğrencilerine, er ve erbaşlara eğitimlerde öncelik verildi.

Doğu ve Güneydoğuda eğitim programları, Kürtçe olarak halka aktarıldı. Bakanlık, eğitim seminerlerinin toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yürütülmesi çalışmalarına devam ediyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.