banner

Kitabını alan meydana geldi
Kütüphaneciler Derneği’nin Kütüphaneler Haftası kapsamında Türkiye genelinde düzenlediği ''Kitabını alan meydana gelsin'' etkinliği Abdi İpekçi Parkı'nda yapıldı. Toplanan yaklaşık 150 kişi, 50 il ve ilçe merkezindeki kitapseverle aynı anda yarım saat kitap okudu.

Kitabını alan meydana geldiKütüphaneciler Derneği, her yıl mart ayının son pazartesi günü başlayan Kütüphaneler Haftası kapsamında, Türkiye genelinde ''Kitabını alan meydana gelsin'' sloganıyla etkinlik düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından Abdi İpekçi Parkı'nda organize edilen etkinliğe Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinden Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyeleri ile öğrenciler, Okul Kütüphaneciliği Derneği üyeleri, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği üyeleri, Edebiyatçılar Derneği üyeleri, BUĞDAY Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Çizgi Roman Okurları Platformu üyeleri, lise öğrencileri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğe katılan yaklaşık 150 kişi, 50 il ve ilçe merkezindeki kitapseverle aynı anda yarım saat kitap okudu.

Türk Kütüphaneciler Derneği adına konuşan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Türkiye'de ilk kez aynı anda yüzlerce kişinin, 50 il ve 50 ilçede yarım saat boyunca birlikte kitap okuduğunu belirterek, ''Özellikle dijital kültürün yoğun olarak yaşandığı bu dönemde, okumaya olan ilgiyi artırmak, farkındalık oluşturmak istedik'' dedi. Yılmaz, gelecek yıllarda etkinliği tekrarlamayı planladıklarını bildirerek, ''Kütüphane toplum için önemlidir, okumak toplum için önemlidir, okumak toplumu güçlendirir. Toplumu okuyarak güzelleştireceğimizi ve güçlendireceğimizi düşünüyoruz. Herkesi okumaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

(AA)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.