banner

KPSS ortaöğretim ve önlisans başvuruları başladı KPSS 2014 başvuru detayları
KPSS lise (ortaöğretim ile KPSS önlisans (iki yıllık fakülte) başvuruları nasıl yapılacak? KPSS’ye hangi durumda olan adaylar başvuru yapabilecek? KPSS sınav ve başvuru ücreti ne kadar? KPSS ücreti hangi bankalara yatırılacak? KPSS 2014 ortaöğretim/önlisans başvuru kılavuzu ve başvuru detayları Eğitimtercihi.com’da…

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim (lise düzeyi) ile Önlisans ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT-Ortaöğretim/Ön Lisans) başvuruları bugün alınmaya başlandı.

2014 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Ön Lisans ve 2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT-Ortaöğretim/Ön Lisans)başvuruları bugün başladı. ÖSYM’den yapılan duyuruya göre, KPSS ortaöğretim/önlisans başvuruları ile KPSS DHBT-Ortaöğretim/Ön Lisans başvuruları 24 Temmuz 2014 tarihinde kadar yapılacak. Adaylar, başvuru ücreti olarak 40 TL'yi belirtilen bankalara yatırabilecek. İsteyen adaylar KPSS sınav ücretini ÖSYM'nin online ödeme sisteminden de ödeyebilecek. 

9.30'da başlayacak sınavların tarihleri şu şekilde;

KPSS önlisans sınavı 27 Eylül 2014 tarihinde,

KPSS ortaöğretim (lise düzeyi) sınavı 28 Eylül 2014 tarihinde

KPSS DHBT-Ortaöğretim/Ön Lisans sınavı ise 18 Ekim 2014’te yapılacak.

BAŞVURU SÜRESİ : 08-24 Temmuz 2014
SINAV TARİHİ :
Ön Lisans Düzeyi : 27 Eylül 2014
Ortaöğretim Düzeyi : 28 Eylül 2014
SINAV SAATİ VE SÜRESİ : 09.30, 120 dakika (2 saat)

KPSS 2014 sınav ve başvuru ücreti

Sadece KPSS’ye (Genel Yetenek-Genel Kültür) girecek adaylar için: 40,00 TL

KPSS ve DHBT’ye girecek adaylar için: 80,00 TL 

KPSS SINAV ÜCRETİ : 40,00 TL
DHBT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 18 Ekim 2014, 09.30, 40,00 TL
(DHBT’ye katılmak isteyen adayların, öğrenim düzeylerine bağlı olarak KPSS’ye (Genel Yetenek-Genel
Kültür) de katılmaları zorunlu olduğundan 80,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

KPSS ortaöğretim, önlisans ile KPSS DHBT ortaöğretim/önlisans sınavlarına başvuru işlemleri ÖSYM aracılığıyla yapılacak. Adaylar bu sınavlara ÖSYM’nin ÖSYM'nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinde yayınlanan başvuru kılavuzuna göre başvurularını yapacaklar.

KPSS başvuru ücretinin yatırılacağı bankalar

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı

Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı

DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

**Sınav/yerleştirme ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Aşağıdaki bağlantılardan kılavuz ve başvuru formuna ulaşabilirsiniz

KPSS’ye kimler başvuru yapabilir?

ÖSYM’nin yayınladığı 2014 KPSS başvuru kılavuzunda, KPSS’ye ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adayların başvuru yapabileceği belirtildi.

İşte KPSS 2014 başvuru kılavuzundaki açıklama;

Sınava, ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. 5-14 Mayıs 2014 tarihlerinde 2014-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 14 Mayıs 2014 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar. 

Açıklamada ayrıca,  yukarıda belirtilen durumda olan adaylardan, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin de bu sınav ile birlikte Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT-Ortaöğretim/Ön Lisans)  katılmak için başvuru yapmaları gerektiği bildirildi. ÖSYM’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Başvuru süresi içinde başvurusunu tamamlamayan adayların, 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacak 2014-KPSS’ye ve 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) katılmaları mümkün değildir.

Adaylar başvurudan önce sınav ücretini yatırmış olmalıdır.  Sınav ücretini yatırmak sınava başvuru için yeterli değildir. Sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu kılavuzda/duyuruda belirtildiği şekilde tamamlamayan adayların başvurularını başvuru süresi içinde tamamlamaları gerekmektedir. Sınav ücretini yatırmış olsa bile sınava başvuru işlemini kılavuzda/duyurularda belirtildiği şekilde tamamlamayanların sınava katılmaları mümkün değildir. 

İnternet’ten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için onay kodunu sisteme girmeleri, başvuru ekranında “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” açıklamasını mutlaka görmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Başvuru merkezleri, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde başvuru alacaklardır. İnternet’ten bireysel başvurular  24 Temmuz 2014 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Başvurusunu tamamlayan tüm adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli, başvurusunun tamamlandığını teyit ederek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinmelidir.

Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden ulaşacaklardır. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Kılavuzunda; başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların başvurularını tamamladıktan sonra başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru bilgilerini kontrol etmeleri önemle hatırlatılır.   

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.