banner

65 yaşında azmetti OKUMA YAZMA öğrendi!
65 yaşındaki Hatice Coşkun, erkek kardeşinin tartışma sırasında kendisine ''cahil'' demesi ağrına gidince okuma-yazma öğrenmeye karar verdi. 

Çankaya Belediyesi Yıldız Toplumsal Dayanışma Merkezi'nde (TODAM) okuma yazma kursuna başlayan Coşkun, yaşının ilerlemesi nedeniyle zaman zaman zorluk çekse de inat ve sabırla 3 aylık bir eğitim döneminin ardından okumayı söktü. 

Yıldız TODAM'da düzenlenen törende sertifikasını alan Hatice Coşkun, AA muhabirine duygularını aktarırken, okuma-yazma öğrenmekten duyduğu büyük mutluluğu dile getirdi.
Kursa başlamasına vesile olan tartışmayı anlatırken gözleri dolan Hatice Coşkun, 3'ü erkek, 5'i kız, 8 kardeş olduklarını belirterek, ailesinin kızları okula göndermediğini, kendileri tarlada çalışırken erkek kardeşlerinin eğitim gördüğünü anlattı. Baba yaşamını yitirince miras davasının gündeme geldiğini ve erkek kardeşlerle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Coşkun, ''Tartışma sırasında benden küçük erkek kardeşim bana hakaret etti. Senin gibi cahille uğraşmam diye bir laf etti, çok ağrıma gitti. Ben de okuma öğrenmeye karar verdim'' dedi. Okumanın zaten içinde ukde kaldığını ifade eden Coşkun, 5 çocuğunun 5'ini de okuttuğunu, kendisine olumsuzda olsa böyle bir vesileyle ancak sıra geldiğini söyledi. Coşkun okumanın hayatında neleri değiştirdiği sorusuna ise ''Çok şey değişti. Eline bir gazete alıyorsun, mayıl mayıl resimlerine bakana kadar iyi kötü okuyorsun, memlekette dünyada neler oluyor öğreniyorsun'' karşılığını verdi. 
Ortak mutluluk; otobüs tabelalarını okuyabilmek 
Coşkun ile birlikte aynı kursta eğitim gören 20 kadın da sertifikalarını aldı. 
Hayatları boyunca bir yanı eksik ve ürkek kalan 40-50 yaşlarındaki 20 kadının hepsi, sertifikalarını alırken büyük mutluluk yaşadı. Kadınların dile getirdiği ortak mutluluk, ''özgürce sokağa çıkabilmek ve otobüs tabelalarını okuyabilmek'' oldu. Kursiyerlerden 62 yaşındaki Elif Dalfidan, Mersin'den Ankara'ya kızının yanına geldiğini belirterek, okuma yazma bilmediği için sokağa tek başına çıkmaktan huzursuz olduğunu, hangi otobüse bineceğini, ne yöne gideceğini kestiremediğini anlattı. Okumayı söktükten sonra kendisine ''cesaret geldiğini'' dile getiren Dalfidan, artık her işi kendi başına rahatça halledebildiğini söyledi. Kursun ikinci etabına da devam edeceğini belirten Dalfidan, ''Okuma yazma bilmek çok şey değiştiriyor insanın hayatında, bilmeyen hiçkimse kalmasın'' çağrısında bulundu. 
Kursun öğretmeni Asiye Eren de okuma-yazma bilmeyen herkese ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, yılboyu eğitimlerin devam ettiğini, 3 öğrenci bir araya geldiğinde sınıf açılabildiklerini söyledi. İlk etap kursun 120 saat, ikinci etabın da 180 saat sürdüğünü belirten Eren, okuma-yazma öğrenmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunun altını çizdi. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.