banner

Kur'an dersi alan kız öğrenciler başını örtecek
TBMM Milli Eğitim Alt Komisyon Başkanı Fikrı Işık, ortaokul ve liselere konulan seçmeli Kuran'ı-Kerim dersinin ayrıntıları konusunda bilgi verdi.

Türkiye'de din okur yazarlığının artırılması gerektiğini kaydeden Işık'ın sözleri şöyle: Kuran'ın okunması öğretilecek. Aynı zamanda Türkçe meali de öğretilecek. İmam hatip liselerindeki Kuran dersinin programı bellidir. Seçmeli ders için Talim ve Terbiye Kurulu esasları belirleyecek.

Kız çocukları başını örtecek mi?

Siz, Kuran okunan yerde başlarınızı örtüyor musunuz? Yanınızda taşıdığınız örtüyü Kuran okunuyorsa takıyor musunuz? O halde derste de aynısı geçerlidir.

Abdest almak gerekecek mi?

Kuran okumak için abdest almak gerekiyorsa bu tabii ki öğretilecektir. Zaten kimseye zorla öğretilmiyor. Seçen okuyacak. Abdest, namaz vs bu konuda din okuryazarlığını artırmak lazım.

Seçmeli Kuran dersi ve Peygamber'in Hayatı dersleri, din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenlerinin yükünü artıracağı için ek atamalar olacak mı?

İsteğimiz bu derslerin kadrolu öğretmenlerle verilmesidir. Ama yetmezse, sözleşmeli öğretmen sisteminden yararlanılır.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.