banner

Teröre rağmen doğudaki öğretmenler tayin istemiyor
Eğitim Sen, Doğu Anadolu ve Güneydoğu illerinde çalışan öğretmenler arasında yaptığı ankette, yüzde 89'unun terör koşullarında eğitim-öğretimin sağlıklı yapılamayacağını düşündüklerini belirledi. Araştırmada ayrıca çatışmaların ve terörün yoğun olmasına rağmen, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 59'unun tayin istemediği belirtildi.

ogretmenilkEğitim Sen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde çalışan öğretmenler arasında yaptığı ankette, öğretmenlerin yüzde 89'unun terör koşullarında eğitim-öğretimin sağlıklı yapılamayacağı görüşüne sahip olduklarını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre terörün yoğun olmasına rağmen, öğretmenlerin yüzde 59'unun tayin istemedikleri kaydedildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), terörün eğitim ve öğretmenler üzerindeki etkisini araştırmak için bazı Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan bin 87 öğretmenin katılımıyla anket çalışması yaptı.

Anket sonuçlarını Ankara Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklayan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 2015-2016 eğitim öğretim dönemi öncesinde giderek artan ve tüm toplumu endişelendiren terör olaylarının eğitim faaliyetleri ve öğretmenler üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla Ağrı, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Urfa, Şırnak ve Van illerinde anket yaptıklarını ifade etti.

En çok atama doğuya yapılıyor

Karaca, 15 Eylül'deki öğretmen atamalarının yüzde 67'sinin bölge illerine yapıldığını, terörün devam etmesi nedeniyle ataması yapılan öğretmenlerin endişeli olduklarını söyledi.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 61'inin erkek, yüzde 39'unun kadın, hizmet süresine bakıldığında ise 10 yıldan fazla sürede çalışanların yüzde 30 olduğunu ifade eden Karaca, 1-3 yıl arasında hizmet yılına sahip öğretmenlerin büyük bölümünün seminer çalışmalarına memleketlerinde katıldıkları için bölgeye yeni atanan öğretmenlerin ankete katılımının yüzde 26 oranında kaldığını belirtti.

Karaca, "Türkiye'nin içine itildiği çatışma ortamında eğitim ve öğretimin sağlıklı yapılabilmesinin mümkün olduğununu düşünüyor musunuz?" sorusuna öğretmenlerin yüzde 89'unun "hayır" yanıtı verdiğini, dolayısıyla terör koşullarında eğitim-öğretimin sağlıklı yapılamayacağının belirtildiğini vurguladı.

"Tayin istemeyi düşünüp düşünmedikleri" sorusuna öğretmenlerin yüzde 59'unun "hayır" dediğini belirten Karaca, çatışmaların yoğun olduğu, can güvenliğinin sağlanmadığı bölge illerinde ise tayin isteme oranının arttığını, Hakkari'de çalışan öğretmenlerin yüzde 80'inin kendisini güvende hissetmediği için tayin istediklerini söyledi.

Karaca ayrıca "terör nedeniyle mesleği bırakmayı düşünüyor musunuz" sorusuna yüzde 68'inin "hayır" cevabı verdiğini vurguladı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.