banner

Okullara neden bedava süt dağıtıldığı anlaşıldı!
Başbakan Erdoğan’a 5 yaş altı çocukların yüzde 10′unun boy sorunu olduğuna dair bilgiler verilince okullara süt dağıtımı uygulaması başlatıldı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla ‘devlet okullarındaki 7 milyon öğrenciye her gün süt dağıtılması’ projesinin arkasında bodur nesil tehlikesinin yattığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 20 Mart’ta Başbakan Erdoğan’a okul sütü programıyla ilgili gönderdiği bilgi notunda bu tehlikeye dikkat çekildi.

En sorunlu bölge Doğu

Yoksul hanelerde yaşayan çocukların eğitimden dışlanmalarından en büyük riskin yetersiz beslenme olduğuna dikkat çekilen bilgi notunda Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 10.3′ünün bodur, yüzde 3.2′sinin ise cüceliğe yakın şekilde bodur olduğu belirtildi. Özellikle Doğu’da 5 yaş altı çocukların yüzde 21′i bodur, yüzde 8.3′ü ise cüceliğe yakın şekilde bodur olduğu ortaya çıktı. Başkan Dinçer’in bilgi notunun kaynağı Hacettepe Üniversitesi Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasına göre Türkiye’de ilkokulu bitirmemiş annelerin çocuklarının yüzde 22.9′u bodur, yüzde 9.9′u da cüceliğe yakın bodur.

Günde 2 bardak süt

Raporsa yetersiz beslenme ve bodurluk gibi gelişme geriliklerinin okula geç kaydolmayı etkileyen temel sorunlardan biri olduğuna işaret edildi. 5-11 yaş arası çocuklar için sağlıklı beslenme düzen,nin mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermesi gerektiği belirtilen raporda günde 2 bardak süt alımı bu yaş grubunda tavsiye edilen protein alımının yaklaşık yüzde 30-40′ını karşıladığı vurgulandı.

Bu dönemde yeterli süt tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği diş ile kemiklerin büyümesine katkı verdiği kaydedildi. MEB’in bilgi notundan sonra Başbakan Erdoğan, “Devlet okullarında her sabah süt” talimalı verdi.

Start bu yıl

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak projesi olan Okul Sütü Programı hazırlanması ve 2012 yılında başlatılması öngörülüyor.

Her gün dağıtım

Program ile 5′inci sınıftan ana sınıfa kadar toplam 7 milyon öğrencinin gelişimi desteklenirken mevsimsel süt arzı fazlalığı değerlendirerek eğitimde istikrarı sağlamak için uzun ömürlü kutu süt dağıtımı çalışmalarına başlandı.

Bu kapsamda MEB tarafından belirlenecek okullar, her öğrenciye okulun açık olduğu günlerde en az 200 mililitre uzun ömürlü kutu süt dağıtılacak

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.