banner

8 milyon yeşil kartlının 3 milyonu gerçekten yoksul
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Kuruca, gelir testi başvurusu yapan 8 milyon yeşil kartlıdan 3 milyonunun gerçek yoksul olduğunu söyledi.

yeşik kartSosyal Güvenlik Kurumu Erzurum Koordinatör İl Müdürlüğünce ''SGK 18. Koordinatör il Müdürleri'' toplantısı düzenlendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, Palandöken Dağı'nda bir otelde düzenlenen toplantı öncesi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelindeki 9.1 milyon yeşil kartlı ile sigortada kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişiye uygulanan gelir testi üzerindeki çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Gelir düzeyi prim yatırmaya uygun olmayanların primlerinin devlet tarafından ödeneceğini belirten Kuruca, şunları kaydetti:

''Son verilere göre, gelir testi başvurusu yapan 8 milyon yeşil kartlıdan, yaklaşık 3 milyonunun aylık geliri 295 TL'nin altında çıktı. Gerçek yoksul oldukları anlaşılan bu vatandaşların sağlık primi eskiden olduğu gibi yine devlet tarafından karşılanacak. Genel Sağlık Sigortası uygulamaları kapsamında 1 Ocak-30 Haziran 2012 dönemi için aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes prim ödemek zorunda kalacak.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.