banner

TÜBİTAK'tan Türkler'e dön çağrısı
TÜBİTAK'ın ABD'deki Türk araştırmacılara yönelik “Avrupa Komisyonu'nun desteğiyle Amerika'dan Türkiye'ye dön” sloganıyla etkinlik başlattı...

Ankara 06 Nisan 2012 –Türkiye’nin araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline geldiğini göstermek amacıyla, TÜBİTAK tarafından 2010 yılında başlatılan “Hedef Türkiye” çalıştaylarının üçüncü serisi Nisan 2012 ayında ABD’de gerçekleştirecek.

Çalıştaylar, TÜBİTAK temsilcileri ve Türkiye’den 20’ye yakın üniversite ve sanayi kuruluşunun katılımıyla, 10 Nisan’da Maryland/Washington D.C., 12 Nisan’da New York ve 14 Nisan’da Chicago’da gerçekleştirilecek.

Cazip imkânlar nedeniyle araştırmalarını ABD’de sürdüren Türk ve yabancı araştırmacılara "Avrupa Komisyonu ve TÜBİTAK destekleri ile Amerika’dan Türkiye’ye dönebilecekleri” çağrısının yapıldığı “Hedef Türkiye Çalıştayları”, 2010 yılından bu yana TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi (TUBİTAK UKO) tarafından organize ediliyor. Çalıştaylar ile; araştırmacıların gerek ulusal gerekse de uluslararası Ar-Ge desteklerini kullanarak Türkiye Araştırma Alanı'na katkı yapabilecekleri mekanizmalardan haberdar olmaları hedefleniyor.

Çalıştaylarda, ABD’deki araştırmacılar Türk akademi ve sanayi kuruluşları temsilcileri ile biraraya gelme imkanı elde ederek, Türkiye’deki kurumları yakından tanıma fırsatı buluyor. Kendilerine sunulan burs ve araştırma destekleri hakkında güncel bilgiler alan araştırmacılar Türkiye’nin kendileri için nasıl bir cazibe merkezi haline geldiğine de tanık oluyor. Çalıştaylar ile ayrıca, yurtdışındaki Türk araştırmacılarımız, AB destekli fonları kullanarak Türkiye’de kısa süreli araştırma yapma konusunda da teşvik ediliyor.

TÜBİTAK bilim-teknoloji insan kaynağı stratejilerinde, dünya çapında bilimsel faaliyette bulunan, dünya standartlarında Ar-Ge yapan, dünyaya açık bir Türkiye Araştırma Alanı’na ulaşılması için, beyin dolaşımından, yani bilgi kazanımı için beyinlerin etkileşiminden yana bir politika izliyor. Bu çalışmalarla Türkiye, Avrupa dışından Avrupa’ya gelmek üzere yapılan araştırma desteği başvurularında en çok başvuruyu alan ülke oldu. TÜBİTAK UKO’nun yürüttüğü faaliyetler özelinde ise bugüne kadar 155 Türk araştırmacı Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı “Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları” desteklerinden yararlanarak Türkiye’ye geri döndü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.