banner

5. Kristal Klaket’in kazananları belli oldu




5. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nın heyecanla beklenen ödülleri ışıltılı bir törenle sahiplerini buldu. Fatih Üniversitesi tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen ödül törenine sinema, sanat ve iş dünyasından birçok ünlü isim katıldı. Kısa filmlerin ödüllendirildiği gecede Emel Sayın’a ‘Kristal Klaket Onur Ödülü’ verildi.

Fatih Üniversitesi tarafından genç sinemacıları desteklemek amacıyla gerçekleştirilen Kristal Klaket Kısa Film Yarışmasının beşincisi dün gece gösterişli bir törenle gerçekleşti. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılan törende 'kurmaca', 'animasyon' ve 'belgesel' kategorilerinde ödüller verildi. Bank Asya'nın ana sponsorluğunu yaptığı, Kültür Bakanlığı ve New York Film Akademisi tarafından desteklenen yarışmanın ödül törenine ilgi de büyük oldu.

382 filmin yarıştığı Kristal Klaket’in sonucunda Animasyon kategorisinde Ayce Kartal’ın yönettiği Magnus Notthingam, Belgesel kategorisinde yönetmenliğini Zeynep Merve Uygun’un yaptığı İn/Out, Kurmaca kategorisinde de Koray Sevindi’nin yönetmenliğini yaptığı Ekmek filmi birinciliğe layık görüldü. Kazananlar New York Film Akademisinde 8 haftalık sinema eğitiminin yanında 5.000 TL para ödülünün de sahibi oldu.

Gece yıldızlar geçidi gibiydi

Kristal Klaket Kısa Film Yarışmasının ödül töreni adeta yıldızlar geçidini andırdı. Sanat, iş ve siyaset dünyasından çok sayıda davetlinin renk kattığı geceye; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Derviş Zaim, Hamdi Alkan, İpek Tuzcuoğlu, Aydan Şener, Ali Sürmeli, Mithat Bereket, Adnan Erdoğan,  Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, Eski Bakanlardan Bülent Akarcalı, Prof. Orhan Kural ve Milletvekili Muhammed Selçuk Çetin gibi önemli isimler katıldı.

Kenan Işık: Sinemada önemli olan etkileme gücüdür

Açılış konuşmasını yapan Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan, globalleşirken lokal kalmanın önemine değindi. Prof. Dr. Tekalan, bu anlamda son yıllarda gelinen noktanın gurur verici olduğunu ifade etti. Sanatın dilinin evrensel olduğunu vurgulayan Tekalan, geçmişte padişahlar dahi herkesin sanat eğitimi aldığını hatırlattı. Şerif Ali Tekalan sözlerini “Biz hala onların bestelerini güftelerini dinliyoruz.” diyerek bitirdi.

Tertip Komitesi Başkanı Kenan Işık ise konuşmasına, hayatını kaybeden Meral Okay'ı anarak başladı. Sinemanın zamanın en çok ses getiren sanat dalı haline geldiğini söyleyen Işık, bir filmin kısa veya uzun olmasının değil etkileme ve değiştirme özelliğinin önemli olduğunu belirtti. Kenan Işık ve sponsorlara Rektör Şerif Ali Tekalan tarafından plaket verildi.

Emel Sayın, ‘Onur Ödülü’ aldığı gecede heyecanlıydı

Ödül töreninin bu yılki ‘Onur Konuğu’, şarkıları ve oyunculuğu ile gönüllere taht kuran Emel Sayın oldu. Görkemli gecede kendisine verilen ‘Onur Ödülü’ karşısında heyecanını gizleyemeyen Sayın, “Bu benim için çok önemli bir ödül. Bu ödülü layık gören herkese sonsuz teşekkür ederim.” dedi. Sayın, aldığı ödülün sinema oyuncusu kimliğine verilmesinin ise ayrı bir güzellik olduğunu ifade etti.

Fatih Erkoç’tan muhteşem ‘Emmoğlu’ performansı

Gecenin diğer bir yıldız isimleri ise ünlü müzisyenler Fatih Erkoç ve Kerem Görsev oldu. İkili, sahne performanslarıyla göz doldurdu. Fatih Erkoç’un programın sonunda Türkçe, Arapça ve İngilizce seslendirdiği meşhur ‘Emmoğlu’ şarkısındaki performansı ise salondan büyük alkış aldı.

Yarışmada; birincilere 5 bin, ikincilere 4 bin, üçüncülere 3 bin, jüri özel ödülüne layık görülen film yönetmenlerine de bin lira para ödülü verildi.

Yarışmada dereceye giren isimler ve kategorileri şöyle: Kurmaca: Birinci Koray Sevindi-Ekmek, İkinci Selcen Ergun-Güneşli Bir Gün, Üçüncü Rezzan Yeşilbaş-Sessiz; Belgesel: Zeynep Merve Uygun-İn/Out, İkinci Metin Akbeni-Ben Geldim Gidiyorum, Üçüncü Adem Giliz-Resim Aşkı; Animasyon: Birinci Ayce Kartal- Magnus Nothingam, İkinci Sercan Tunalı-Barışın Oyuncakları Üçüncü Hakan Berber-Kız Çocuğu; Kurmaca-Jüri Özel Ödülü: Adem Demirci-Korkuluk, Tunca Yıldız-Zamanadam, Sinan Sertel-Mahrem

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.