banner

Van'ın eğitim yaraları sarılıyor
Van Valisi Münir Karaloğlu, depremde yıkılan ve hasar gördüğü için eğitim dışı kalan 83 okul yerine, Milli Eğitim Bakanlığı, hayırseverler ile TOKİ tarafından toplam bin 944 derslikli 129 okul yapılacağını açıkladı.
 Depremde il genelinde bin 122 derslikli 83 okulun eğitim ve öğretim dışı kaldığını ifade eden Karaloğlu, bu okullardan bir kısmının yıkıldığını, bir kısmına ise İstanbul Teknik, Yıldız Teknik ve Sakarya üniversiteleriyle imzalanan protokol gereği yapılacak hasar tespit çalışmasının ardından karar verileceğini kaydetti.

Devre dışı kalan okullarda eğitim gören öğrencilerin taşıma usulüyle sağlam okullarda eğitimlerine devam ettiklerini belirten Karaloğlu, deprem nedeniyle kayıtlarını şehir dışına aldıran 74 bin öğrenciden yaklaşık 19 bin 500'nün dönüş yaptığını bildirdi.

Öğrencilerin nakillerini başka illere aldırması sebebiyle bu yıl bir derslik sıkıntısı yaşamadıklarını kaydeden Karaloğlu, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının başlayacağı eylül ayında yeni okullara ihtiyaç duyulacağına dikkati çekti.

Van'da derslik sıkıntısı kalmayacak

Vali Karaloğlu, depremden sonra şimdiye kadar derslik, öğretmenevi, öğretmen konutu ve pansiyon yapılması konusunda 61 bağışçı ile protokol imzaladıklarını, bu bağışçılardan bir kısmının inşaat çalışmalarına başladığını, diğerlerinin de hazırlık içinde olduklarını bildirdi.

Karaloğlu, ''Protokol yapan bağışçılarımız 15 Eylül'e kadar 490 derslikli 53 anaokulu, ilköğretim ve lise ile 20 öğretmen konutu, 140 yatak kapasiteli 3 öğretmenevi ve bin 200 yatak kapasiteli 4 öğrenci pansiyonu inşa edecekler. 7 hayırseverimiz ise eğitim yatırımlarında kullanılmak üzere 1 milyon 132 bin lira nakdi yardımda bulundu'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bu yıl depremin etkilediği Van merkez ve Erciş başta olmak üzere diğer ilçelerde ciddi eğitim yatırımları yapacağını vurgulayan Karaloğlu, bakanlığın 312 derslikli 11 lise ile 190 derslikli 40 ilköğretim okulu olmak üzere 502 derslikli 51 okulun yanı sıra 74 öğretmen konutu, bin 100 yatak kapasiteli 5 öğrenci pansiyonu yapacağını belirtti.

Vali Karaloğlu, TOKİ'nin de 15 bin 333 konutu yapacağı bölgelerde okul inşaatlarına başladığını bildirdi.

Van ve Erciş'teki yeni yerleşim bölgelerinde toplam 792 derslikli 9 lise ile 16 ilköğretim okulunun ihalesinin yapıldığını belirten Karaloğlu, ''Bu okullarımızın da inşaatlarına başlandı. Sonuç olarak bağışçılarımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOKİ bu yıl içinde bin 944 derslikli 129 yeni okul yapacak. Bu okullar tamamlandığında Van'ın derslik sıkıntısı çözülmüş olacak'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.