banner

ÖSYM'den LYS adayına suç duyurusu
ÖSYM tarafından, LYS'den aldığı 487 puanın sıfırlandığını iddia eden üniversite adayı hakkında, "evrakta sahtecilik" ve"sınav sonuçlarını değiştirme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

 

osymÖSYM tarafından, İzmir'de bir üniversite adayı hakkında, sınav sonuç belgelerine ilişkin kayıtların titizlikle incelenmesi, orijinal sonuç belgelerinde tahrifat yapıldığının somut verilerle ortaya çıkarılması sonucunda "evrakta sahtecilik" ve "sınav sonuçlarını değiştirme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden, "LYS’de 487 Puanı Buhar Olup Uçtu" başlıklı habere ilişkin yapılan açıklamada, haberde adı geçen 2016 ÖSYS adayı E.N.Ç'nin sınav sonrası yapılan tercih işlemlerinde YGS-5 puanı ile ikinci tercihi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi/Meslek Yüksekokulu/Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik (İngilizce yüzde 25 burslu) programına yerleştiği aktarıldı.
Adayın bu yerleştirme başvurusundaki ilk tercihinin de aynı bölümün tam burslu programı olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Aday iddia ettiği gibi 4 yıl eğitim veren bir bölümü tercih etmiş ve yerleştirilmiş de değildir." ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Adayla ilgili ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi log kayıtları titizlikle incelenmiş ve iddiaların aksine hiçbir değişikliğin olmadığı tespit edilmiştir. Olayın gerçekleşme şekli yukarıda izah edildiği gibi olup, orijinal sonuç belgelerinde tahrifat yaptığı somut verilerle ortaya konan aday hakkında evrakta sahtecilik ve sınav sonuçlarını değiştirme gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.