banner

Kuran'ı Kerim bir ilham kaynağı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çocuklarımızın artık okullarda seçmeli olarak Kuran'ı Kerim'i, onun yanında Hazreti Peygamber'in hayatını öğrenecek olmaları, istikbalimiz adına, ülkemizin ve milletimizin geleceği adına hiç tartışmasız büyük bir fırsat" dedi.

 Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca "Hz. Peygamber Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku" temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinin Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda yapılan İstanbul programının açılışında yaptığı konuşmada, Hazret'i Muhammed'in, sevginin peygamberi, şefkatin, muhabbetin peygamberi olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Peygamberimiz Efendimizin hayatında bırakınız biçim için, bırakınız bizim çocuklarımız için, başka dinlere mensup toplumların çocukları için bile bir tek olumsuz an bir tek olumsuz sahne bulmak asla ve asla mümkün değildir. Kendi çocuklarımızı da dünyadaki bütün çocukları da böyle bir örnek hayatı öğrenmekten mahrum etmemeliyiz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Biliyorsunuz bu konuda önemli bir adımı geçtiğimiz günlerde attık. çocuklarımızın artık okullarda seçmeli olarak Kuran'ı Kerim'i onun yanında Hazreti Peygamber'in hayatını, yani Siyer-i Nebi'yi öğrenecek olmaları, istikbalimiz adına ülkemizin ve milletimizin geleceği adına hiç tartışmasız büyük bir fırsat. Böyle bir fırsatı sağlamanın çocuklarımız için aileleri için böyle bir imkanı ve zemini inşa etmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Şunu burada ifade etmek isterim; değerli kardeşlerim Kuran bir süs eşyası değildir. Kuran bir ilham kaynağıdır. İstiklal şairimizin ifadesi çok açık ve net. Ne diyor? 'Ya açar bakarız nazmı celilin yaprağına ya üfler geçeriz bir ölünün toprağına. İnmemiştir Kurna bunu hakkıyla bilin ne mezarda okunmak ne de fal bakmak içindir'. Sevgili Peygamberimizin ümmeti olma şanına, şerefine layık bir millet olarak, onun hayatını anlamak, onun hayatını öğrenmekten bizim için daha önemli ne olabilir? İşte o sevgililer sevgilisinin hayatını anlamak, öğrenmek onu hayatımıza
taşımak için seçmeli olarak Peygamberimizin hayatının da konmuş olması çok anlamlı" dedi.

Toplumların, genç nesillerin, çocukların manevi değerlere sahip olmalarını, inanmalarını engellemeye dönük her irade ve her idarenin Tarih" class="LinkliTextStyle" target="_blank">tarih boyunca başarısızlığa mahkum olduğunu belirten Erdoğan, "Mekanik, ruhsuz, maddeci nesiller yetiştirme projeleri dünyanın her yerinde başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kitaplar yasaklanmış, kurslar kapatılmış, ezanlar susturulmuş, camilere kilit vurulmuş, çocukların Kur'an ve siyer öğrenmeleri engellenmiş ancak millet ne dininden ne de din eğitiminden zulme maruz kalma pahasına, canı pahasına da olsa asla vazgeçmemiştir. Tarihi tecrübe insanlığa göstermiştir ki din ve maneviyat eğitimini yasaklamak, engellemek onu ortadan kaldıramamıştır, sadece yer altına itmiştir. Milli, manevi ve dini değerlerin özgürce eğitimini tesis etmek, bu doğrultuda gerekli imkanları ise tercih hürriyetini pekiştirmiş ve sağlıklı nesillerin yetişmesine zemin hazırlamıştır" ifadelerini kullandı.

Kutlu Doğum Haftası'nın bu yılki ana teması olan kardeşliğe işaret eden Erdoğan, bu dinin ve medeniyetin mensupları olarak kardeşliği ve kardeşlik hukukunu tekrar hatırlamak üzerinde hassasiyetle durmak durumunda olduklarını söyledi. Erdoğan, program boyunca pek çok kez zikredildiği üzere, ilahi mesajın 'inananlar ancak kardeştir' olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyuruyor: 'Müslüman, Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulmetmez. Onu yardımsız bırakmaz. Onu tahkir etmez.' Üç defa kalbine işaret ederek, 'Takva şuradadır. Müslüman kardeşini hakir görmesi kişiye kötülük olarak yeter. Her Müslümancın namusu, kanı, malı ve onuru Müslüman haramdır'. Bu son derece sade, basit ve anlaşılır ifadeler esasen hayatımızın ve münasebetlerimizin temelini oluşturan ilkelerdir. Bu ilkeleri anlamış, bu ilkeleri özümsemiş, bu ilkelere kalbinde yer açmış bir topluluk her alanda anlaşmazlıkları çözmüş, husumetleri ortadan kaldırmış, huzuru elde etmiş bir topluluktur."

Ülkeler, mezhepler, etnik kökenler, ırklar, kabileler, milletler hatta tek tek şahıslar arasındaki ilişkilere kadar her alanda gözetilmesi gereken tek ilkenin kardeşlik olduğunu söyleyen Erdoğan, bugün Afganistan'da, Irak'ta, Filistin'de, Libya'da şahit olunan acı manzaranın, kardeşlik ve kardeşlik hukuku ilkesinin çiğnenmesinin bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, "Bugün Suriye'de Hz. Peygamber'in mübarek ayaklarının değdiği topraklarda akan kan işte kardeşlik ve kardeşlik hukukunun çiğnenmesinin bir neticesidir'' diyerek, Sünni'nin Şii'yi, Nusayri'nin, Sünni'yi katletmesinin, ihtilafların husumetlere dönüşmesinin asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kardeşlik ve kardeşlik hukukunun herkesin hayatına egemen olması ve her hareketin, her tavır, duruş ve davranışın mihenk taşına dönüşmesi gerektiğini belirten Erdoğan, komşunun komşusuna karşı kardeşliğini hatırlaması, trafikteki her sürücünün kalbinde bu ilkeyi hissetmesi, her esnaf, tüccar, işçi ve işverenin bu ilkeyi hatırında tutması, siyasetçi, idareci, bürokrat ve memurun tüm işlerinde ve tüm münasebetlerinde kardeşlik hukukunu gözetmesi gerektiğini anlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Aynı medeniyetin, aynı kültürün mensupları olarak, aynı kıbleye dönen, aynı secdede Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmeyen topluluklar, ülkeler, bu hassas ilkeye özenle riayet etmelidir. Bugün modern dünyada Müslümanların karşı karşıya bulundukları büyük meseleler maalesef kardeşlik gibi en basit ilkelerin çiğnenmesinin bir sonucudur. Bu en temel ilkeler yeniden hatırlandığında, yeniden hayata geçirildiğinde, üzerinde hassasiyetle durulduğunda en büyük meselelerin bile kolayca çözüleceğine şüphe
yoktur."
Başbakan Erdoğan, sözlerini Mehmet Akif Ersoy'un, "Medyundur o masuma bütün bir beşeriyet. Ya Rab, bizi mahşerde bu ikrar ile haşret" di2lma pahasına, canı pahasızeleriyle tamamladı.
Bu arada, Başbakan Erdoğan, salona girdikten sonra, kendisinden önce salonda yerini alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.