banner

Binlerce öğrenci Van’ı terk etti
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van depreminin ardından ilk ve ortaöğretimdeki 74 bin 439 öğrencinin kenti terk ettiğini açıkladı.

23 Ekim 2011’deki depremin ardından Van’dan göç oranına ilişkin ilk resmi veriler açıklandı. Bakan Dinçer, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın önergesine gönderdiği yanıtta, 2010- 2011 eğitim-öğretim yılı başında il genelindeki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına kayıtlı 286 bin 476 öğrenci olduğunu, 23 Ekim 2011’den sonra 74 bin 439 öğrencinin kaydını şehir dışına aldırdığını açıkladı. Van’ı terk eden öğrencilerden 53 bin 163’ü ilköğretim, 21 bin 776’sı ortaöğretim kurumlarından. Her öğrenciye bir ebeveynin eşlik ettiği düşünülürse bile en az 150 bine yakın kişinin eğitim amacıyla şehir dışına çıktığı tahmin ediliyor. Deprem öncesi nüfusu 1 milyondan fazla olan Van, Bartın (187 bin) ve Kilis (123 bin) gibi illerin nüfusundan fazla ve Tunceli (74 bin), Bayburt (74 bin) gibi illerin birkaç katı göç verdi. Dinçer, hasarlı 88 okulla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi. “Misafir öğrenci” olarak şehir dışına gidenlere valilik ve kaymakamlıklarca yardım yapıldığını belirten Dinçer, ilde kalan öğrenci, veli ve öğretmenlerin sosyal hayata uyumlarını güçlendirmek amacıyla Van Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nce psikososyal destek hizmetlerinin Haziran’a kadar süreceğini söyledi.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.