banner

8 yaşında üniversiteye gidecekler
Çocuk Üniversiteleri Projesi kapsamında8-15 yaş grubundaki başarılı çocuklara üniversitelerde ilgi alanlarına göre eğitim programları düzenlenecek.

Gaziantep’te ”Çocuk  Üniversitesi Projesi” kapsamında, 8-15 yaş grubundaki başarılı çocuklara farklı  üniversitelerde ilgi alanlarına göre bilim ve sanat ağırlıklı seminer ve  kursların yer aldığı eğitim verilecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle, Gaziantep Kolej Vakfı’nın (GKV)  yürüttüğü, ”Çocuk Üniversiteleri Projesi” Türkiye’de Ankara ve İstanbul’dan  sonra Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

GKV Özel Okulları proje koordinatörü Mehmet Uçar, proje kapsamında Türkiye ve yurt dışında vakıf ve devlet  üniversiteleriyle görüşüldüğünü belirterek, ”Üniversitelerle dönemlik ve yıllık  protokoller imzalanacak schweizer-apotheke.de. Şu anda 4 üniversiteyle görüşmemiz var. Amacımız  şehrimizin çocuklarına genç yaşta ideal kazandırmak” dedi.

Projeden yararlanacak öğrencilerin Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı  sınavlarda belirli bir puan alması gerektiğini ifade eden Uçar, şöyle konuştu:”Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yapacağı kazanım ve değerlendirme sınavıyla  Gaziantep’in dezavantajlı bölgelerinden 8-15 yaş grubundaki başarılı ve yetenekli  çocukları tespit edeceğiz. Öğrencilerden durumu olanlardan cüzi bir ücret  alacağız ve bununla masrafları karşılanacak. Başarılı ve yetenekli çocukları da  burslu olarak okula alacağız. Projeyle ilgili mali desteği GKV ve ilgili  üniversite karşılayacak.

Projenin tamamını biz üstleniyoruz. Çocuklar ilgi alanlarına göre seçilip  değişik üniversitelerde bilimsel ve akademik eğitim alacak. Şu anda 6 bölüm  planlıyoruz. Bu bölümlere 60 kişi alınacak. Bu sayılar zaman içerisinde  arttırılabilir. Eğitimleri, tıp, ekonomi, inşaat, gıda, ziraat mühendislikleri ve  konservatuvar olmak üzere 6’ya ayıracağız.”

Uçar, projenin bir üniversite ile ortaöğretim kurumu işbirliğinde,  çocukların karşılıklı ziyaretiyle gerçekleşeceği bir çalışma olacağını, Türkiye  ve Avrupa’daki üniversitelerden yararlanılacağını vurguladı.

”Amaç çocuklara ideal kazandırmak”

Uçar, çocuklara üniversitelerdeki akademik kadro tarafından eğitim  verileceğini ifade etti.

”Projedeki amacımız genç yaşta çocuklara ideal kazandırmak” diyen Uçar,  proje sayesinde çocukların üniversiteyle ve üniversitede verilen eğitimle  tanışacağını söyledi.

Birçok gencin çok fazla bilgi sahibi olmadan üniversite sınavına  girdiğini bildiren Uçar, ”Bilmeden sınava giriyor, nereyi kazanırsa oraya  gidiyor. Bu da neyi doğuruyor? mutsuz öğretmenleri, doktorları ve avukatları. Bu  ülkede artık mutsuz öğretmen, doktor ve avukat olmayacak. Çocuk 6. sınıfta ideal  mesleğine ve ilgi alanlarına karar verecek ve sevdiği bilim dalıyla ilgilenecek.  Yolunu yöntemini, bakış açısını buna göre düzenleyecek” diye konuştu.

GKV Özel Okulları Genel Müdürü Atanur Vergili de projede yeni nesillerin,  bilim-sanat çalışmaları ve üniversite ile erken yaşta tanışmasını sağlayarak,  Gaziantep’in eğitim seviyesini ve başarısını artırmayı amaçladıklarını sözlerine  ekledi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.