banner

Öğretmenliği bırakıp marketçi oldu
Yasin Kaya, yıllarca eğitimini aldığı mesleği olan öğretmenlikten aldığı maaşla geçinemeyince marketçilik yapmaya karar verdi. “Kaç senemi eğitime verdim öğretmenliği bırakıp bakkal olmak beni çok düşündürdü” diyen Kaya'ya aldığı bu kararın nedenlerini sorduk.

yasin_kaya* Kaç yıllık öğretmensiniz, hangi üniversiteden mezun oldunuz?
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunuyum. Mezun olmadan İçişleri Bakanlığı projesi Olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi Projesinde bir buçuk sene görev yaptım. Proje bittikten sonra projeyi yürüten şirketin İstanbul ofisine geçtim bir buçuk yıl da haritalar ile ilgili çalışmalar yürüttüm. Daha sonra askerlik ve 2020 yılında da öğretmenlik yaptım. Bu seneye de başladım ancak karşıma bu iş çıktı.
* Mesleği bırakıp marketçiliğe başlama sürecinizde kararı alırken neler yaşadınız?
Öğretmenliği bırakmamın sebebi ücretlerin çok düşük olması. İstanbulda yaşayan evli biri için hayatını devam ettirebilmek çok zor. Meslek değiştirme kararını alırken çok düşündüm karar vermek hiç kolay değildi. Daha önce de girişimlerim oldu internetten satış ile alakalı. Ticaret yapmayı seviyordum ama ailem, çevrem ne der? Kaç senemi eğitime verdim öğretmenliği bırakıp bakkal olmak gibi sorular beni çok düşündürüyordu. Ancak ekonomik kıyaslama yaptığım zaman bu işin benim için daha doğru olduğunu gördüm. Bir buçuk aydır bu işi yürütüyorum.
* Öğretmenlik mesleğine başlarken hedefleriniz nelerdi? Neler yapmak isterdiniz?
Mesleğe başlarken tabiki çok heyecanıydım ancak biz öğrencilerimize meslek seçimi konusunda yol göstermeye çalışırken benim hala kafamın karışık olduğunu farkettim. Eğitimde sorunumuzun bu olduğunu düşünüyorum. Herkes öğretmen, herkes avukat, herkes doktor, mühendis olmamalı. Bu ülkenin farklı meslek gruplarından insanlara ihtiyacı var. Ben de dedim ben belki öğretmen olmamalıyım ve süreç buraya kadar geldi.

ÜNİVERSİTE HOCAMIZ TEDBİRİNİZİ ALIN DEDİ
* Genç meslektaşlarınıza tavsiyeleriniz nelerdir?
Tavsiye verecek tecrübede değilim ancak üniversiteden bir hocamız bir kaç sene sonra öğretmen alımları durma noktasına gelecek tedbirinizi alın demişti. Ben de onlara bunu söylemek istiyorum.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.