banner

Maya Vakfı’na 2021 Wise Ödülü
Maya Vakfı’nın ödülü, 8 Aralık’ta Katar’ın başkenti Doha’da yapılan WISE Küresel Zirvesi’nde, Vakfın Kurucu Başkanı Esra Özsüer’e takdim edildi. Maya Vakfı 2016 yılından bu yana İstanbul ve Şanlıurfa’da 12.000’i aşkın öğrenciye ulaşan Travmaya Duyarlı Okul Programı ile başarılı ve yenilikçi projeleri destekleyen 2021 WISE Ödülü’nü aldı.

maya_vakfiVakfın Kurucu Başkanı Esra Özsüer, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen WISE Küresel Zirvesi’nde ödülü alırken yaptığı konuşmada, çocukların doğal afet, aile kaybı, göç, zorbalık ve daha pek çok sebeple derin psikolojik travmalar yaşadıklarına dikkat çekerek, “Tanıştığım 7-8 yaşındaki çocuklar konuşamayacak kadar şoktaydı. Bu çocuklara seslerini geri vermemiz gerekiyordu. Travmaya Duyarlı Okul Programı sayesinde eğitime destek olduk ve toplulukların iyileşmesine katkıda bulunduk. Eğitimcilerimizi, çocuklarımızı ve gençlerimizi travmaya duyarlı yaklaşım ve ruh sağlığı alanında güçlendirdik. Hepimiz salgın sebebiyle toplumsal bir travma yaşadık. Biliyoruz ki sıkıntılarımızı paylaşmak toplumlarımızda empatiyi güçlendiriyor ve iyileşmemiz için bize yol gösteriyor. Çocuklara seslerini geri verdiğimizde artık nesillerimiz kayıp olmayacak.” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Travmayı iyileştir, eğitim ve dünyadaki dönüşüme katkıda bulun.”
Bir çocuğun duyulmaması ve görülmemesi de bir travmadır!
Maya Vakfı Klinik Programlar Koordinatörü Gizem Konuş da WISE Zirvesi boyunca konuşmacı olarak katıldığı panellerde, programa ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Travma denilince aklımıza genellikle şiddet, taciz, kayıp geliyor ancak bir çocuğun görülmemesi, duyulmaması da bir erken dönem, çocukluk travmasıdır. Bizler birbirimizi iyileştirmek için buradayız. Hepimiz toplum içindeki etkileşimlerimizle iyileşebiliriz. Travmaya duyarlı yaklaşım bir dönüşümdür, insanı topluma kazandıran bir iyileşmedir. Toplum olarak, olumsuz yaşam deneyimlerimiz için birbirimizde neyin eksik olduğuna odaklanmak yerine, birbirimizin hikayelerini doğru okumaya, görmeye odaklanmalıyız. Öğretmenlerin, ruh sağlığı uzmanlarının ve tüm profesyonellerin ‘travma ve travmaya duyarlı yaklaşım’ hakkında donanımlı hale gelmesi çok önemlidir. Okullarda olduğu gibi, toplumun birçok kurumunda, farklı disiplinlerde ‘travmaya duyarlı yaklaşım’ güçlendirmeliyiz.”
Her yıl milyonlarca çocuk travma yaşıyor
Tüm dünyada çocuklar doğal afet, salgın, göç, aile kaybı, şiddet gibi farklı sebeplerle psikolojik travmaya maruz kalıyor. Bu travmalar, çocukların davranışlarını ve eğitimlerini etkiliyor. Eğer üzerinde durulmazsa, çocukların yaşadıkları psikolojik travma öğrenme önünde büyük bir engel oluşturuyor ve okul ortamını her çocuk için olumsuz yönde etkiliyor.
Maya Vakfı, Eğitim Programları ile travmanın öğrenme üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmaya ve okul ortamında travmaya duyarlı bir yaklaşım geliştirmeye odaklanıyor. Vakıf, eğitim alanında dünya çapındaki en prestijli ödüllerden biri olan 2021 Wise Ödülü’nü almaya hak kazanan Travmaya Duyarlı Okul Programı’nı, 2016 yılından bu yana T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle yürütüyor. Bugüne kadar İstanbul ve Şanlıurfa’da programdan 12.649 çocuk, 2.740 öğretmen ve 706 bakım veren faydalandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.