banner

AB'den 35 bin gence ücretsiz tren bileti
AB Komisyonu, gençlerin Avrupa'yı tanıması amacıyla, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerden 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti verecek. Tren bileti için başvurular 11-25 Ekim arasında yapılacak. Yapılacak çekilişi kazananlar ise 1 Mart 2023 ile 29 Mart 2024 tarihleri arasında 30 gün süreyle Avrupa ülkelerinde seyahat edebilecek.

abAvrupa Birliği (AB) Komisyonu aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerden 18 yaşındaki 35 bin gence Avrupa genelinde seyahat imkanı sağlayan ücretsiz tren bileti verecek.
AB Komisyonu'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, gençlerin AB ülkelerini tanımasını ve keşfetmesini hedefleyen "DiscoverEU" projesi, öğrenci değişim programı Erasmus+ çerçevesinde yürütülüyor.
DW Türkçe'de yer alan habere göre; Finansmanını AB'nin karşıladığı proje, gençlerin "Avrupa'nın çeşitliliğini, kültür mirasını ve tarihini keşfetmesini ve kıtanın her köşesinden insanları tanımasını" hedefliyor.

2004 DOĞUMLU GENÇLERE VERİLECEK
Yılda iki kere yapılan çekilişle verilen ücretsiz tren biletleri bu kez 2004 doğumlu gençlere verilecek. Çekilişe AB ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye'den 18 yaşındaki gençler katılabiliyor.
Çekilişi kazananlara kültürel etkinliklerde, spor faaliyetlerinde, toplu taşımada, otel ve restoranlarda indirim sağlayacak kart da verilecek. Çekilişe katılacak olanların online başvuru formunu doldurmasının yanı sıra Avrupa hakkındaki soruları da doğru yanıtlaması gerekiyor.

BAŞVURULAR EKİMDE BAŞLIYOR
Tren bileti için başvurular 11-25 Ekim arasında yapılacak. Şartları sağlayanlar arasında yapılacak çekilişi kazananlar ise 1 Mart 2023 ile 29 Mart 2024 tarihleri arasında 30 gün süreyle Avrupa ülkelerinde seyahat edebilecek.
2018 yılında başlayan DiscoverEU projesi çerçevesinde bugüne kadar 165 bin gence ücretsiz tren bileti sunuldu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.