banner

2023’de özel okulculuğu bekleyen sorunlar ve çözümler
Zafer Öztürk - TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı 

zafer_ozturkCumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında, hemen her sektör kendi alanında hedefler belirlemekte ve bunları gerçekleştirecek projeleri hayata geçirmeye çalışmaktadır. Eğitim alanında hizmet veren özel okulların da son dönemde uğramış oldukları öğrenci kaybı ve şahit oldukları okul kapanışları, pandemi süreci ve ardından gelen ekonomik dalgalanmaların oluşturduğu ekonomik güçlüklerin veli ve öğretmenlerimizi mağdur etmeden aşılması gerektiğine inanıyorum.

Velilerin, öğretmen ve diğer personelin, ayrıca eğitim alanında hizmet sunan birimlerin olumsuz etkilendiği bu zorlu süreçte ülkemizdeki özel okulların kapalı kaldığı gün sayısının fazla olması, okullarımıza ve özellikle okul öncesi kurumlarımıza büyük darbe vurmuştur.

2023 yılında, yaşanan talihsizliklerin telafi edilmesi için başta kurumlarımızın kendi özverileri olmak üzere Bakanlığımız ve bütün yetkili birimlerin özel okul sektörünün daha fazla yıpranmaması için azami hassasiyeti göstermelerini beklemekteyiz. 2022-2023 öğretim yılında öne çıkacak başlıca konulardan biri de yüksek enflasyon nedeniyle özel okulların genel giderlerini oluşturan kalemlerde %100’ünüzerindeki artış oranının nasıl karşılanacağı arayışları olacaktır. Asgari ücret ve memur maaşlarına Ocak 2023’te yapılacak artışın, özel okul çalışanlarına etkileri, buna karşılık özel okulların ara sınıf ücretlerinde yapılacak artışın okul bütçeleri dengesine etkileri gibi alanların eğitim kalitemize olumsuz yansımadan çözülmesine çalışılacaktır.

Özel okul ücretlerinin yılda bir kez değiştirilebilmesi ve ilan edilen ücretin bir yıl boyunca değiştirilememesinden dolayı özel okullar yüksek enflasyon karşısında kendilerini koruyamamaktadır. 2023 yılında uygulamaya konacak EYT kararlarının okullara ve okullardaki eğitim sürecine getireceği problemler, kalifiye çalışanlarımızı kaybetme konusu da değerlendirmelerimiz içinde olacaktır.

Okullardaki eğitimin aksamaması için belli bir takım düzenlenmelerin yapılması büyük önem arz etmektedir. EYT den oluşacak tazminat yüklerinin kurumlarımız mali planlamalarının dışında getireceği ek yükler için kurumlarımıza uygun şartlarla kredi sağlamasını beklemekteyiz

Çok önemli bir konu da özel okulların öğretmenlerine hak ettikleri hayat standardını sağlamak için yeterli maaşları ödeyebilmesidir. “..Okullar öğretmenleri kadar iyidir..”düşüncesinden yola çıkarak okullarımız öğretmenlerine hak ettikleri ücretlerini verebilmeli ve hak ettikleri hayat standardını sağlayabilmelidir.

Diğer taraftan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin velilerinden muvafakat alınmadan ve okul yönetiminin onayı olmaksızın, özellikle 11 ve 12.sınıf öğrencilerin, “…üniversite sınavlarına hazırlama…” adı altında açık liseye kaydının yapıldığına şahit olmaktayız. Bu uygulama, açık lise düşüncesinin amacı dışında kullanıldığını göstermektedir.

Öğrencilerin kayıt dışı çalışan kurslarda, ciddi güvenlik riskleri altında eğitim aldıkları bilinmektedir. Bu süreç örgün ortaöğretim yapısını ciddi anlamda zafiyete uğratmakta ve eğitim kalitesini düşürmektedir. Acilen bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiği inancındayız..Dolayısıyla özel okul sektörünü darboğaz içerisine sokan unsurlardan biri olan bu hatalı yapıya kurumsal bazda projeler hazırlayıp hayata geçirilmesi olanağımız maalesef yeterli olamamaktadır. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için sektörümüzce Bakanlığımız önderliği ve desteğinin beklendiğini belirtmek isterim.
2023 yılında yukarıda belirtilen olumsuzlukların iyileştirileceği yönündeki ümidimizi canlı tutmaktayız.

2023 yılında (birkaç yıllığına da olsa ) özel okullara teşvik, yatırım desteği, vergi muafiyeti öğrenci velilerine eğitim desteği gibi alanlarda imkân sağlanması sektörümüzün ortak beklentisidir.

Özel okullarla ilgili vergi iyileştirmelerinin yapılması bunca zorluklar içinde hizmete devam etmeye çalışan eğitim kurumlarımıza bir can suyu olacaktır. Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığından ruhsatı olmayan ve kayıt altına alınamayan, şahıs veya gruplar tarafından, büyük şehirlerde villa ya da plaza tipi yerlerde, küçük kentlerde ise büro tipi mekânlarda kaçak eğitim faaliyeti yürütüldüğü bilgileri sıkça iletilmektedir.

Bu tür oluşumların öncelikle güvenlik ve vergi kaybı alanında Devletimize ve sonra da sektörümüze zararlarını giderici önlemlerin alınmasının acil ve zaruri duruma geldiğini de paylaşmak isterim..

Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında, olumsuzlukların son bulmasını ve ülkemizin, öğrencilerimizin, öğretmenlerimiz ile eğitime gönül veren her vatandaşımızın hedeflerine ulaşabileceği bir yıl olmasını içtenlikle diliyorum...

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.