banner

Okul sütü ihalesi sonuçlandı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ''Okul Sütü'' ihalesinin onaylandığını, proje kapsamındaki okullarda süt dağıtım uygulamasına en geç 2 Mayıs'ta başlanacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ''Okul Sütü Programı'' kapsamında dün gerçekleştirilen ihalenin onaylandığı ifade edildi.

Açıklamada, 2012/2957 sayılı ''Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı'' ve Kararnameye ilişkin ''Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği''ne göre gerçekleştirilen projenin, ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim okulu öğrencilerini kapsadığı belirtildi.

Ülke genelinde 32 bin 574 okulda 5 gün süreyle dağıtılacak UHT sütün, 7 milyon 200 bin öğrenciye 200 mililitrelik kutular halinde ulaştırılacağına işaret edilen açıklamada, ''2012 yılı içinde yürütülecek proje, öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi ile süt içme alışkanlığının kazandırılmasını ve geliştirilmesini sağlayacak. Ayrıca, piyasada oluşacak süt arzı fazlasının alınarak üreticiyi düşük fiyat baskısından korumayı amaçlıyor'' ifadesi kullanıldı.

Okul sütü ihalesinin toplam maliyeti 74 milyon 835 bin 884 lira ile Bakanlığın öngördüğü yaklaşık maliyetin 4 milyon 985 bin 454 lira altında gerçekleştiğine dikkati çekilen açıklamada, buna göre proje kapsamındaki okullarda süt dağıtım uygulamasına en geç 2 Mayıs tarihinde başlanacağı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye genelinde şartnameye uygun alım yapabilecek mevcut 17 firmanın katıldığı ihaleye, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesine göre bölgelere göre şirket ortaklığı şeklinde başvurular yapıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, dün gerçekleştirilen ve onaylanan ihalede teklif veren şirketler bölgeler ve teklif tutarları şöyle:

Firmanın adı ve ticaret unvanı Teklif verilen bölge Fiyat (200 ml.kutu)

-Pilot Ortak Yavuz Blok Bims İnş.Malz.Gıda Tic.

-Gülsan Gıda San.Tic.A.Ş. İç Anadolu

-Mar Tüketim Madde İhr. İth. San. Tic. A.Ş. Güneydoğu Anadolu

56 kuruş

-Mamsan Gıda San.ve Tic.A.Ş.

-Bakraç Süt ve Ürn.Üretim.Gıda Paz.A.Ş. İş Ortaklığı

-Pilot Ortak Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş.

-Sütaş Süt Ürn.A.Ş. Marmara

-Danone Tikveşli Gıda ve İçec.San.Tic.A.Ş. Karadeniz

48 kuruş

-Tat Konserve San.A.Ş.

-Yörükler Dış Tic.A.Ş.

-Pilot Ortak Dimes Gıda San.Tic.A.Ş.

-Pınar Süt Mam.San.A.Ş. Doğu Anadolu

53 kuruş

-Balkan Süt Ürn.San.Tic.Ltd.Şti. Ege

-Pilot Ortak Yörükoğlu Süt ve Ürn. San. Tic.

-Güney Süt San.ve Gıda Mad.Tic.A.Ş. Akdeniz

51,5 kuruş

-Oğuz Gıda San.ve Tic.A.Ş.

-Akbel Süt Ürn.San.Tic.A.Ş.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.