banner

Tablet bilgisayarlar eğitimde ne kadar yararlı?
Son zamanlarda bazı okullarda uygulamasına geçilen tablet bilgisayarlar eğitim sistemine önemli bir yenilik getirdi. Peki bu tablet bilgisayarlar çocuklarınızın daha akıllı olmasını ve daha iyi öğrenmelerini sağlar mı?

tablet eğitimEhow isimli internet sitesinde yer alan haberde, 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2-10 yaş arasında çocuğu bulunan ailelerin yüzde 39-45'i teknolojinin çocuklarına çok iyi bir eğitim potansiyeli sağladığını düşünürken, sadece yüzde 12-15'si teknolojinin çocukları içi eğlenceden başka bir şey olmadığını ve dikkatlerini dağıttığını ifade ediyorlar. Siz de çocuğunuza bir tablet bilgisayar verirseniz, en az sizin kadar eğleneceği kesin. Ancak gün geçtikçe büyüyen çocuğunuza kendine ait bir tablet almayı düşünüyorsanız, en iyi eğitim ve eğlence uygulamalarını dikkatli bir şekilde sizin seçmeniz çok önemlidir.

New Hampshire Üniversitesi'nde görevli iki profesörün çocukların yazı yazma ve çizimleri üzerinde yaptıkları çalışmaya göre, çocuklar tablet kullanmanın rahatlığına çok çabuk ve kolayca alışıyorlar. Tablet bilgisayarlar renkli kalem veya keçeli kalemin yerini tutmasa da tablet bilgisayar çocukların öğrenme sürecinde motivasyonları sağlaması açısından bir başka seçenektir. Çocukların aktif olarak çalışmaya ihtiyacı var ve onların hayal gücünü kullanmaları için teknolojiyi destekleyen seçenekler sunmalıyız.

Eğlence ve öğrenme: Bilgisayara ya da üreticinin internet sitesine bağlanıp tableti çocuğunuza özel kişileştirerek ve uygun yazılımları yükleyerek cihazı çocuklara yönelik bir hale getirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hikaye kitapları, oyunlar, müzik çalar, çizim ve boyama uygulamaları ile müzik videolarıyla eğlenceli vakit geçirebilir hem de öğrenme yeteneğini destekler. Bu özellikler satın aldığınız tabletin modeline ve markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu seçenekler okumayı ve kelime hazinesini pekiştirebilir, matematik yeteneklerini artırabilir ve oyunlarda da öğrenme fırsatları sunabilir.

Buna karşılık, tam donanımlı tabletler eğitim yazılımı oluşturmak için çok fazla uygulama sunuyor. Okuldaki tüm öğrenciler sınıflarında toplu olarak tablet kullanımını benimserse, iPad, Android cihazlar ya da Kindle e-kitapları tercih etmeliler. Örneğin, Ohio'da İngilizce öğretmeni lise öğrencilerinin okuma-yazma yeteneklerini oluşturmak için iPad kullandığında, çocukların okuma ve dili kullanma yeteneklerinin derece derece ilerlediğini fark etti.

Monitör kullanımı: Elektronik cihazların gençlerin televizyon karşısında şişmanlamalarına yol açması oldukça kolaydır, bu nedenle çocukların her gün en az 1 saat hareketli aktiviteye ihtiyacı vardır. Özellikle küçük çocuklar için tabletleriyle günün belirli zamanlarında belirli saatler dahilinde izin vermelisiniz, bu şekilde kurallar koymalısınız.

Çocukların tablet kullanım süresinin çocuğunuzun yaşıyla uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Uzmanlar, 4-5 yaşındaki çocuğunuz için 30 dakika, 6-7 yaşındaki çocuklara ise 1 saat oyun oynama izni vermenizi öneriyorlar. Ayrıca okul öncesi çocukları gerçek dünya ile ilgili olmayan uygulamalardan uzak tutmalısınız, onlara tabletle oynamada zaman sınırlaması uygulamak yerine çocukların algılarını keşfetme ve geliştirmeleri açısından onları cesaretlendiren uygulamalara yönelmelisiniz.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.