banner

Ulusal Süt Konseyi’nden açıklama geldi
Ulusal Süt Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, süt içme alışkanlığı olmayan çocuklarda içilen sütün belli süre mide bulantısına neden olabileceğini, buna ''laktoz'' adı verilen süt şekerinin yol açtığını bildirdi.

ulusal süt konseyiAk, Kurul adına yaptığı yazılı açıklamada, büyük gayret ve titizlikle her aşaması sorumlu üç bakanlıkça planlanarak uygulamaya alınan, tüm eğitici faaliyetleri başarıyla tamamlanan Okul Sütü Programı'nın başlatıldığı gün, basında bazı öğrencilerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmaları haberlerine sansasyon ölçeğinde yer verildiği ve kamuoyunun eksik bilgilendirilerek öğrenci velileri üzerinde kuşku bıraktıracak şekilde yönlendirildiğini belirtti.

İbrahim Ak, bu gelişme üzerine Ulusal Süt Konseyi bünyesinde yer alan ve tamamen kendi alanında yetkin akademisyen ve uzmanlardan oluşan Araştırma ve Danışma Kurulu'nun, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, öğrencilerin rahatsızlıklarında bazı hususların açıklığa kavuşturulması ve programın başarıyla sürdürülmesine yönelik açıklama yapmayı görev bildiğini ifade etti.

‘Sağlık Bakanlığı velileri uyardı ve muvafakatname istedi’

Okul Sütü Programı'nın bu büyüklükte ilk kez ülke genelinde uygulandığına işaret eden Ak, öğrencilerin bir kısmının laktoz intoleransı ve süt alerjisine bağlı olarak rahatsız olabileceklerinin öngörüldüğü, uygulama tebliğinde önceden tespit yapılması ve öğrencinin program dışında tutulması tedbirinin getirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili velileri uyardığı ve her öğrenci için muvafakatname istediğini belirten Ak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın buna göre dağıtım yaptığını kaydetti.

Ak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütünün üretim ve dağıtım aşamalarındaki her bir faaliyeti denetlediği ve numuneler alarak gerekli tüm analizleri yaptırdığını vurguladı.

Dağıtılan sütlerin, dünyada kullanılan en ileri teknolojiyle üretilen ve ambalajlanan, sağlık açısından tümüyle güvenli ''uzun ömürlü süt'' olduğunu bildiren Ak, ''Süt içme alışkanlığı olmayan çocuklarda içilen süt belli süre mide bulantısına neden olabilir. Buna yol açan, sütün karbonhidratı olarak tanımlayabileceğimiz 'laktoz' adı verilen süt şekeridir. Ayrıca kahvaltı yapmadan aç karnına içilen sütün de bazı hassas bünyeli çocuklarda olumsuz etkileri görülebilir'' ifadelerini kullandı.

‘Haberleri sağduyu süzgecinden geçirdikten sonra değerlendirsinler’

Okul Sütü Programları'nın uygulandığı pek çok ülkede de bu tür rahatsızlıkların zaman zaman ortaya çıkabildiğinin bilindiğine işaret eden Ak, şunları kaydetti:

''Yapılan bilimsel araştırmalarda bu rahatsızlıklara, bebeklik çağında yoğun şekilde süt içtikten sonra süt tüketimi azalan çocukların sindirim sistemlerinde, sütün içerdiği laktozun (süt şekerinin) sindirimini sağlayan enzimleri salgılama yeteneğini giderek kaybetmeye başlamasının neden olduğu bilinmektedir. Bir süre sonra tekrar süt içmeye başlayan çocuklar, sütün sindirimini kolaylaştıran enzimlerin eksikliği nedeniyle sindirim güçlüğü yaşayabilmektedirler. Çocukların süt içmeye devam etmeleri halinde süt şekerini sindirmeye yardımcı olan enzimin tekrar aktif hale gelmesi nedeniyle, süt tüketimine bağlı bu sorunların ortadan kalkması beklenir.

Bütün bu gerçeklerin ışığında çok önemli bir konuya dikkati çekmek istiyoruz, başladığından bu yana kamuoyu ve medyanın ilgi ve dikkatini üzerinde toplayan Okul Sütü Programı ile çocuklarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar arasında bağlantı kurma yönünde doğal eğilim gözlemlenmektedir. Gerek anne-babalarımızdan, gerek okul yöneticilerinden, gerekse basınımızın değerli üyelerinden böyle bir eğilimin varlığını da göz önünde bulundurarak, herhangi rahatsızlık belirtisini ya da kendilerine ulaşan haberleri sağduyu süzgecinden geçirdikten sonra değerlendirmelerini önemle rica ediyoruz.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.