banner

Öğenciler boykot etti işletme pes etti
Anadolu Üniversitesi'nde bir aydır süren kantin boykotunda satışlar durunca kantinci öğrencilerle masaya oturdu, fiyatlar düştü. 9 Nisan da başlayan boykotta öğrenciler yiyecek-içecek getirip dayanışma masaları kurmuştu.

kantin boykotu işe yaradıAnadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde 9 Nisan’da başlayıp tüm üniversiteye yayılan kantin boykotu öğrencilerin zaferiyle sonuçlandı. Öğrencilerden toplantı isteyen kantin işletmecileri, fiyatları öğrencilerin istediği düzeye indirmeyi kabul etti. Tost fiyatları 2.25 liradan 1.50 liraya, çay 65 kuruştan 50 kuruşa indirildi. Bunun üzerine öğrenciler kantin denetleme komisyonları kurarak boykota bir haftalığına ara verdi.

‘Zorunda mıyız?’

Anadolu Üniversitesi öğrencileri, ürünlerini sağlıksız ve pahalı buldukları kantini boykot kararı aldı. 9 Nisan’da, “Pahalı ve sağlıksız beslenmek zorunda mıyız?” sloganıyla Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nde başlayan boykot, önce İletişim ve Edebiyat Fakültesi’ne sıçradı. Ardından da tüm üniversiteye yayıldı. Pek çok akademisyenin de desteğini alan öğrenciler işe kantinleri kendilerine uygun şekilde dizayn etmekle başladı. Her gün evden getirilen yiyeceklerle dayanışma masaları kuruldu. Gün sonlarında yapılan temizliklerle kantinler ertesi güne hazır hale getirildi. Kantinlerde kendi çıkardıkları gazete ve dergilerin stantlarını açan öğrenciler, duvarlara da fotoğrafları yapıştırdı.

1000 imzalı talep dilekçesi

Öğrenciler, anket yapıp kantinlerle ilgili en çok şikâyet edilen noktaları belirleyerek taleplerini netleştirdi. Her hafta sorunlar ve çözümleri tartışıldı. Yiyeceklerdeki kalitenin arttırılması, fiyatların düşmesi, temizliğe önem verilmesi, eğitim öğretim amacı taşımayan reklamların kaldırılması olarak belirlenen talepler, 1000’i aşkın imzayla üniversite yönetimine iletildi. Bir aydır yoğun bir katılımla süren boykot nedeniyle kantinler satış yapamaz hale geldi. Bunun üzerine kantin işletmecileri öğrencilerden toplantı talep etti. 4 Mayıs’ta üniversite yönetiminin de katılımıyla yapılan toplantıda kantin işletmecileri, fiyatları indirmeyi kabul etti. Öğrenciler, tüm fakültelerde kantin denetleme komisyonları kurmaya karar verdi ve boykota bir haftalığına şartlı olarak ara verdiklerini açıkladı. Öğrencilerden oluşan komisyon, bir hafta boyunca tüm kantinleri denetleyecek. Kantin işletmecileri sözlerini tutarsa boykot sona erecek.

Bir hafta deneme

fiyat listesiBoykotun sözcülerinden Mühendislik Mimarlık Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Ozan Boyraz, “Biz toplantıda isteklerimizin hepsi gerçekleştirilene kadar boykota devam etmeye kararlı olduğumuzu söyledik. Şu anda bir haftalık denetleme sürecine girdik. Bu süreçte sözlerin tutulmadığını ya da rahatsızlıkların giderilmediğini hissedersek boykota devam edeceğiz” dedi.

Kantinde meyve, yoğurt ve çorba satışı başlatılacak.

Tavla ücretsiz, kantinlere satranç takımı temin edilecek.

Gazete standı açılacak.

Cam bardakta çay uygulaması başladı (fiyatı 40 kuruş).

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.