banner

Antalya'da değerler eğitimi
Sabah Gazetesi Yazarı Sait Gürsoy’un bugünkü yazısı.

sait gürsoyBilimsel ve teknolojik gelişimlerin yararları olduğu kadar, hayatımızdaki olumsuz etkileri de tartışılamaz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı değerlerimize, geleneksel yapıya ve evrensel değerlere bağlı yetiştirmeliyiz. Olumsuzluklardan en alt seviyede etkilenmelerini ve insanlığa yararlı olmalarını sağlamalıyız. Geçen hafta Antalya'daydım. Valiliğin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Değerler Eğitimiyle ilgili çalışmalarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Her yıl ortalama 15 bin öğrenci artışı yaşanan Antalya'da, 80 ayrı il, 30 farklı ülkeden 390 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu farklı kültürdeki insanların, farklılıklara saygı duyan, kültürel ve evrensel değerlere bağlı, bayrak ve vatan sevgisiyle dolu, engin dünya görüşüne sahip bireyler olarak yetiştirilmesi ve Antalya'da kalıcı kent kültürünün oluşturulması amacıyla Değerler Eğitimi çalışmaları başlatılmış.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi bu konuda bir çalıştay düzenlemiş. Çalıştayın ardından, yönetici ve öğretmenlere, Okulöncesi, İlköğretim ve Ortaöğretim seviyesinde üç ayrı kılavuz kitap dağıtılmış. Saptanan değerler ve alt değerleriyle birlikte yönetici, öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik çalışmalar, haftalık ders programı olarak değil, tüm derslere yayılmış.

Hayatımızın her noktasında, zihnimizdeki çeşitli değerlerle harekete geçeriz. Bu nedenle değerler, tutum ve davranışlarımızla yakından ilişkilidir. Onlara yön verir. Sevgi, saygı, mutluluk, doğru davranış, insanlık onuru, dürüstlük, şiddetten kaçınma, hoşgörü vb. gibi temel insani değerler insanın en iyi tarafını ortaya çıkarmayı amaçlar. Ancak yaşadığımız dünyada, bazı değerler çok hızlı değişiyor. Bu değişimin sonunda, yalnız kuşaklar arasında değil, aile içinde de çatışmalar olabilir.

Önce aile, sonra okul

Değerler sonradan kazanılır. Çocuğun okul çağına kadar, değer kazanımında temel kurum ailedir. Bu nedenle, anne ve babaların davranışlarına özen göstermesi gerekiyor. Ne yazık ki günümüzde bazı değerler unutuluyor. Bu unutturulan değerler, gençlerimizi yaşam boyu olumsuz etkileyebilir. Değerler Eğitimi'yle ilgili çalışmalarından dolayı, Antalya Valiliği'ni ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü kutluyorum.

(Sait Gürsoy-sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.