banner

200 kişilik okul servisi!
Yozgat’ta bin öğrencinin eğitim gördüğü okula çürük raporu verilip kapatılınca öğrenciler servisle bir başka okula taşınmaya başladı. Bin öğrencinin taşındığı okula bir servis aracı tahsis edilince, bir otobüsle en az 200 öğrenci taşınıyor.

yozgat okul servisiYozgat'ın Saraykent ilçesinde çürük raporu verilen ve valilik kararıyla öğrencilerin başka okulda eğitim yapılması istenen Saraykent İlköğretim Okulu öğrencilerinin eğitimi çileye dönüştü. Van'da meydana gelen depremin ardından Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda depreme dayanıklılık testi yaptırdı. Yapılan testler sonucundan Saraykent İlköğretim Okulu'na çürük raporu verildi. Bunun üzerine Yozgat Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünün kararıyla okul Ocak ayında eğitim öğretime kapatıldı. Öğrenciler ise Fatih Mahallesi'nde bulunan Marziye İbrahim Ertek İlköğretim Okulu'nda eğitim görmeye başladı.

Saraykent Belediyesi, Saraykent İlköğretim Okulu öğrencilerinin uzakta olan yeni okullarına rahat gitip gelmeleri için bir otobüs tahsis etti. Ancak bin öğrencinin bulunduğu bir okula bir servis aracı tahsis edilince otobüs yetersiz kaldı. Okula saatinde yetişmek isteyen öğrenciler, otobüse mecburen binmek zorunda kaldıklarını ve küçük çocukların ezilme tehlikesi geçirdiklerini belirterek, "Bir otobüse 250-300 kişi biniyor, öğrenciler bir birini ezerek okula gidip geliyor. Bazen otobüs almadığı için küçük çocuklar kapılara sıkışıyor. Servis sayısının artırılmasını ve bizim kendi okulumuzun bir an önce yapılmasını istiyoruz." dedi. Otobüs şoförü ise bin kişilik öğrenciyi 2 seferde taşıdığını belirterek, "Bir otobüsle en az 450 öğrenci taşıyorum. Çok tehlikeli ancak yapacak bir şey yok. Bana emir veriyorlar, ben de taşıyorum. Polis sürekli beni çeviriyor, ben de zor durumda kalıyorum." diye konuştu.

"Çürük raporu verilen okulumuz yıkılıp yeniden yapılsın"

Saraykent İlköğretim Okulu'nda eğitim gören öğrenci velilerinden Aslan Zambak okullarına Ocak ayında çürük raporu verilerek öğrencilerin okuldan tahliye edildiğini belirterek, "Ocak ayında Sarıkaya ilçesinde bir deprem meydana gelmişti. Bunun üzerine yetkililer bizim okulumuzu çürük diye kapattılar. Çocuklarımız 4 aydır rezillik içerisinde eğitim görüyorlar. Saat 06.00'da yola düşüyorlar. Biz en kısa sürede Sarayken ilçesine yakışır bir okul yapılmasını istiyoruz." dedi.

Mesut Yücel isimli veli de" Bugüne kadar çocuklarımız sabah 06.00'da kalkıyorlar 20 kişilik otobüse 80-100 kişi doldurularak sıkışık vaziyette diğer okula götürüyorlar. Şimdi ise çürük raporu yok diyorlar. Yüzde 55 çürük raporu nereye gitti. Daha önce yeni okul yaptırmak isteyenler şimdi yok oldu. Okulumuza güçlendirme yapacaklarmış ama biz kesinlikle bu okula çocuklarımızı okula göndermeyi düşünmüyoruz. Biz ilçemize yeni bir okul yapılmasını istiyoruz. Bu okul yıkılıp yerine yeniden yapılsın. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'den Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan bize sahip çıkmasını istiyoruz." diye konuştu.

Bekir Kavasoğlu isimli veli ise, İstanbul'da birçok şehirde kentsel dönüşüm yapılarak devletin çürük binaları yıkarak yerine yenisini yaptığını ifade etti. Kavasoğlu "Saraykent ilçesinde bin öğrencinin eğitim gördüğü çürük okulu yıkmak yerine güçlendirme yapıyorlar. Biz bu okula çocuğumuzu göndermeyiz." dedi.

Meryem Öcal da torunlarının Saraykent İlköğretim Okulu'na gittiğini belirterek, "Bu okula önce çürük dediler, şimdi ise sağlam diyorlarmış, biz okulun yıkılıp yeniden yapılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Okulda incelemelerde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise konu ile ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçındı.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.