banner

Pazarlık gittikçe kızışıyor, memurlar teklifi yükseltti
Hükümet 2012 için yüzde 3+3 olan teklifini yüzde 3,5+3,5 yaptı. Teklif memur sendakaları tarafından hayal kırıklığı ile karşılandı. Öğle saatlerinde ise yeni bir gelişme oldu. Memur-Sen zam talebini revize etti.

memurlardan teklifMemur-Sen zam talebini 2012 için %7,5 +7,5, 2013 için %6,5 + 6,75 olarak revize etti. Memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin sekizinci ve son oturumu başladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlar ile hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde, Kamu İşveren Heyet Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten yeni bir teklif geldiğini belirterek, ”Bu teklif yine tek kalemde 3,5 3,5. Cılız bir teklif. Bu teklif karşısında tekliflerimizi gözden geçirmeyeceğiz. Yüzdelik zam boyutuyla sadece 2012’ye yönelik tek kalemde 0,5 0,5, 2013 yılına yönelik bir teklif yok” diye konuştu.

Hükümet’in ek ödeme, taban aylığı, 4-C’liye seyyanen zam, toplu sözleşme ikramiyesi gibi konularda bir teklif yapmadığını anlatan Gündoğdu, öğretmen ve öğretim üyelerine yapılmasını istedikleri ek ödemeye ilişkin bir öneri de sunulmadığını söyledi.

"YÜZDE 10,26 İLE MASAYA OTURMAK İSTİYORUZ"

Bir gazetecinin, ”Şu noktada yeni bir teklif geleceğine inanıyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Gündoğdu, ümitlerini korumak durumunda olduklarını söyledi. Toplantıda yaptığı değerlendirmede ”Beklentileri karşılayacak, müzakere edilebilir bir teklifle gelin. 3,5 3,5’ten kastınız nihai 4 4 öneririz, bu iş biter diye düşünüyorsanız, beklemeye gerek yok, uzlaşmayacağımızı deklare edelim, bu işi bitirelim” dediğini anlatan Gündoğdu, kamu İşveren Heyeti’nin yeni bir değerlendirme yapacağını ifade etti.

Yeni, ciddi, beklentileri karşılayacak, müzakere edilebilir bir teklifle gelmelerini beklediklerini yineleyen Gündoğdu, hiç değilse Hükümet’in 2012 yılı için belirlediği yeniden değerleme oranı olan 10,26 ile masaya oturmak istediklerini vurguladı.

Gündoğdu, ”Ya adım atmayacaklar, erkenden uzlaşmazlıkla sonuçlanacak ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun yolları gözükecek veya yarın sabah 8’e kadar mücadele devam edecek. Biz umudumuzu korumak istiyoruz. Kamu İşveren Heyeti’nin de 4 milyon memurun, aileleriyle birlikte 15 milyon insanımızın beklentilerini dikkate alan, geçim standardını dikkate alan rakamlarla gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

FARUK ÇELİK: YENİ BİR TEKLİF SUNABİLİRİZ

Hükümet 2012 için yüzde 3+3 olan teklifini yüzde 3,5+3,5 yaptı. Teklif memur sendakaları tarafından hayal kırıklığı ile karşılandı.

Hükümet kanadından Faruk Çelik yaptığı son açıklamada memurlar tarafından tepkiyle karşılanan zam oranıyla ilgili olarak: "Yeni bir teklif sunabiliriz" şeklinde bir açıklama yaptı.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.