banner

Kuran kursu yaptırana vergi indirimi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun aldığı kararla din eğitimi veren tesislere vergi indirimi uygulaması kabul edildi.

kuran kursu açana vergi indirimiCami, sinagog, kilise yaptıran, yardım eden hem gelir hem de kurumlar vergisinden yaptığı bu hayırı düşebilecek. Ayrıca Kuran kursu yaptıran da aynı vergi istisnasından yararlanabilecek. Amme alacaklarına ilişkin yasa tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşüldü. Yapılan değişikliklerle din eğitimi verilen tesisler de kapsama dahil edildi. Buna göre bir caminin tamamını yaptıran ya da caminin sadece minaresini yaptıran hem gelir hem kurumlar vergisi istisnasından yararlanabilecek.

Maddede yapılan değişiklikle, “mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi veren tesislerin” ifadesi eklendi. İbadethane kapsamında sinagog ve kiliseler yer alıyor. Sinagog ya da kiliseyi tamir ettirenler de yaptıkları yardımları vergiden düşebilecek. Maddeye eklenen ‘yaygın din eğitimi verilen tesislerin’ ifadesiyle Kuran kurslarının yapımı da vergi istisnası kapsamına girdi. Ayrıca cami hocasının cemaatle sohbet için bir araya geldiği yerlerin de istisna kapsamı içine gireceği ifade edildi. Vergi istisnasının kapsamını Maliye Bakanlığı yasa çıktıktan sonra tebliğle belirleyecek. Bu tebliğle camiye yardımda herhangi bir alt sınır olup olmayacağı netlik kazanacak. 100 lira yardım yapanın da 10 bin lira yardım yardım yapanın da vergi istisnasından yararlanıp yararlanmayacağı tebliğle belirlenecek.

Vergi affına ‘af’

Amme alacakları tasarısında ayrıca geçen yıl getirilen vergi ve SSK primleri affına ‘yeni af’ geldi. Vergi affı kapsamında taksitlendirmede iki kere taksitini aksatan aftan yararlanamıyordu. Şimdi taksitlerini aksatanlara yeni imkân geliyor. Yasa çıktıktan sonra 4 ay içinde taksitini ödeyenler yeniden kapsama girecek.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.