banner

Bakan açıkladı: Memur maaşı 1132 dolar olacak
Maliye Bakanı Şimşek, temmuz zamlarıyla memurun ortalama maaşının 1132 dolara çıkmış olacağını söyledi.

mehmet şimşek memur maaşını açıkladıMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtlarken, memura 2012-2013'de verilecek artışların bütçeye net etkisinin, yaklaşık 4,2 milyar lira olacağını bildirdi.

Verilen yüzde 3,5+4'lük teklif ile bütçe imkanlarının çok ötesine gidildiğini vurgu yapan Şimşek, ''Ben herhangi bir artış olasılığı görmüyorum. Hakem Kurulu'nun kararına saygımız var ama Türkiye'nin seçenekleri de ortada. Ama biz şuna inanıyoruz; dünya şartlarını dikkate alırsanız, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları dikkate alırsanız ve şu 9-10 yıllık tecrübeyi dikkate alırsanız verdiğimiz teklif gerçekten çok iyi'' diye konuştu.

Ortalama 1132 dolar

Memurun devletin bütçesinden yüzde 18 pay alırken, bu payın yüzde 28'e ve son verilen artışlarla yüzde 30'a çıktığını belirten Şimşek, ''Bütçenin üçte biri memura gitti'' dedi.

Şimşek, 2002 yılında ortalama memur maaşının yaklaşık 370-380 dolara denk geldiğini, Temmuz başı itibariyle verilecek zamla birlikte, bugünkü kurlarla memur maaşının 1132 dolara çıkmış olacağını kaydetti.

Rating kuruluşlarının Türkiye'ye verdiği not

Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının 2007-2011 döneminde 3A notu verdiği birçok bankanın, firmanın, hatta ülkenin battığına dikkati çeken Şimşek, bu nedenle bu kuruluşlara birçok ülkenin güveninin sarsıldığını söyledi. Bakan Şimşek, ''S&P veya Moody's veya bir başka verdiği 3A notu 'kesinlikle batmaz' demek. A notu verdikleri ülkeler battı, iş Türkiye'ye geldiği zaman bahane çok'' eleştirisinde bulundu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.