banner

Otizmli olduğu gerekçesiyle anaokuluna alınmadı
Çocuklarının otizmli olduğu gerekçesiyle anaokuluna alınmadığını söyleyen avukat annenin Twitter’a yazdığı mesaj kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan olay haline geldi.

ogün sanlısoy'un oğlu ozanMüzisyen Ogün Sanlısoy ile avukat Sedef Erken Sanlısoy, 5 yaşındaki oğulları Ozan için kampanya yürütüyor. Ozan’ın okul öncesi eğitimi için avukat annesi Sedef Erken Sanlısoy ve müzisyen babası Ogün Sanlısoy tarafından Feyziye Mektepleri Vakfı’na bağlı Işık Okulları Nişantaşı Kampusu’ndaki Anaokulu Bölümü’ne 28 Eylül 2011’de başvuruldu. 14 Ekim 2011’e kadar olan veli ve okul görüşmelerinde öğrenciyi seve seve kabul edebileceklerini söyleyen okul yönetimi, daha sonra öğrencinin otizmli olmasını öne sürerek kaydı yapamayacağını bildirdi. Anne Sedef Erken, “Okulun akademik başarı odaklı olduğu, çocuğun mutlu olmayacağı, diğer velilerin ve yönetimin de çocuğu istemeyeceği ve gelişimsel sorunu olan hiçbir çocuğu okula zaten almadıklarını, çocuğumuzu kaynaştırma modelini uygulayan bir okula göndermemiz gerektiğini söylediler” diyor.

Ayrımcılık yapıldı

Aldıkları bu cevaptan sonra okul öncesi eğitimin yasal hakları olduğunu ve orta noktada uzlaşmak istediklerini okul avukatına bildiren Sedef Erken, avukattan cevap bile alamadığını söylüyor. “Bunun ayrımcılık olduğunu düşünüp savcılığa dilekçe verdik. İki ayın sonunda tarafların ifadeleri alındı. Oradan geri dönmesi de bir ay sürdü fakat dosya savcılığa geri döner dönmez takipsizlik kararı verildi. İtirazımız Bakırköy’deki üst mahkemeye yapılacaktı fakat dosyanın oraya gitmesi de 1.5 ay sürdü. Dosya hâkime vardığında hemen ret cevabı verildi. Yani dava açılamadı bile” diyen Sedef Erken ve Ogün Sanlısoy çiftinin yeni hedefi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. “AİHM’le birlikte dilekçeyi Sağlık, Eğitim, Adalet, Avrupa ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarına, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na ve TBMM’deki İnsan Hakları ve Dilekçe Komisyonlarına da gönderiyoruz. Ayrıca sanal imza platformu www.change.org adlı siteye imza kampanyası açıp bunu Twitter’da bir kez paylaştım. Twitter’da bunun TT (Trend Topic-Twitter Gündemi) olması amaçlı bir girişimde bulunmadığım gibi kimseyi de oy versin diye zorlamak istemedim” diyor Ozan’ın annesi. Ozan için atılan imzalar 3 günde 14 bini aştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.