banner

AB, Türkiye ile vize diyaloğunda anlaştı
Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile başlatılacak vize diyaloğu üzerinde bir uzlaşı sağladığı bildirildi.

ab ile vize müzakereleriAB Haber’e göre, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) üzerinde uzlaşılan iki buçuk sayfalık metin konusunda son olarak AB üyesi başkentlerinden onay istendi.

Başta Rum kesimi olmak üzere, beş kadar AB üyesi ülke COREPER’de üzerinde uzlaşılan metin ile ilgili başkentlerinden onay almaları gerektiğini belirtti. Bu ülkelerin başkentlerinden onay geldikten sonra üzerinde uzlaşı sağlanan metin 7 Haziran’dan önce ilk yapılacak AB Konseyi’nde tartışılmadan kabul edilecek.

AB Danimarka Dönem Başkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre AB’nin Türkiye ile ilgili uzlaşısıyla ilgili AB başkentlerinin hızlı onay vermesi durumunda, 7 Haziran’da yapılacak AB İçişleri Bakanları toplantısı öncesi ilk herhangi AB Konseyi toplantısında tartışmasız A gündemine konularak AB uzlaşısına AB Konseyi'nin karar vermesi sağlanacak.

Eğer 7 Haziran’da kadar beş AB başkenti uzlaşıyı onaylamazsa o zaman COREPER’deki uzlaşı ile ilgili son karar, 7 Haziran’da AB İçişleri Bakanları toplantısında alınacak.

UZLAŞIDA NELER VAR?

Daha önce 26 Nisan’da AB İçişleri Bakanları Konseyinde üzerinde genel uzlaşı sağlanan ve bu hafta ortasında Brüksel’de yapılan COREPER toplantısında son şekli verilen vize uzlaşısı şöyle:

-AB, Türkiye ile vize diyaloğunun başlatılması karşılığında yasa dışı göçmenlere ilişkin Geri Kabul Anlaşması’nın (GKA) imzalanmasını istiyor. Buna göre, AB, Türkiye ile vize diyaloğunu başlatırken Türkiye, GKA’yı imzalayacak.

-AB kararında AB Konseyi, Avrupa Komisyonu’na içişleri ve adalet alanında Türk vatandaşlarına yönelik vizenin serbestleştirilmesi çerçevesinde diyaloğu başlatma yetkisi veriyor. Bu karara paralel olarak Türkiye’nin GKA’yı imzalaması isteniyor.

-Türkiye ile başlatılacak vize diyaloğunda bir yol haritası, açıkçası bir hareket planı bulunuyor. Burada AB, Türkiye’den vizelerin serbestleştirilmesi karşılığında atacağı adımları belirtiliyor.

-Metinde ayrıca AB Sınır Koruma Birimi (Frontex) ile Türkiye’nin imzaladığı momerandumu hayata geçirmesi isteniyor.

-AB polis teşkilatı Europol işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak operasyon anlaşması yapılması isteniyor.

-Yunanistan’ın metne soktuğu diğer bir maddeye göre Türkiye’nin Yunanistan ile imzaladığı (ikili düzeyde) GKA anlaşmasını hemen hayata geçirmesi isteniyor. Türkiye GKA anlaşmasını AB genelinde uygulamaya başlamadan Yunanistan ile GKA anlaşmasını yürürlüğe sokması talep ediliyor.

-Avrupa Komisyonu AB Konseyi’nin Türklere yönelik vize kararını kabul etmesi sonrası Ankara’ya gidip AB’nin uzlaşı metnini yetkililerle ele alacak.

Öte yandan, haberde Türkiye ile AB arasında GKA müzakerelerinin geçen yılın Şubat ayında tamamlandığına, Türkiye ve AB’nin söz konusu metni paraf ettiğine de dikkat çekildi.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.