banner

Öğretmenlerin askerlik düzenlemesi Resmi Gazete'de
''Askerlik Yükümlülüğünü Milli Eğitim Bakanlığı Emrinde Öğretmen Olarak Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Öğretmenlerin askerlik düzenlemesi Resmi Gazete'deYönetmelikle, 6 Temmuz 2005'te Resmi Gazete'de yayımlanan, ''Askerlik Yükümlülüğünü Milli Eğitim Bakanlığı Emrinde Öğretmen Olarak Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelik''teki Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 5, 6 ve 7. maddeleri ile öğretmenlik yapacak yedek subay adaylarının seçilmesine ilişkin 8, öğretmenlik yapacak erbaş veya erlerin seçim esaslarına ilişkin 9 ve Genelkurmay Başkanlığı'nca yönetmelik kapsamında çıkarılacak yönergeye ilişkin 29. maddeleri değiştirildi.

Buna göre, Genelkurmay Başkanlığı, ''her celp döneminden önce silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu branş bazında öğretmen sayısını MSB'ye bildirmekle görevli olacak. MSB tarafından MEB emrine verilecek öğretmen ihtiyacını değerlendirmek, ihtiyaç fazlası olarak MEB emrine verilecek öğretmen miktarını MSB'ye bildirmek, MEB emrine öğretmen olarak verilecek yükümlülerin, temel askerlik eğitimlerini müteakip öğretmen olarak görevlendirildikleri yerlere sevklerini sağlamak da Genelkurmay'ın görevleri arasında olacak.

MSB'nin görev, yetki ve sorumlulukları ise şöyle düzenlendi:

-''1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun ek 4. ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu'nun ek 7. maddesine tabi olup, MEB tarafından ihtiyaç duyulan öğretmen miktarını, her celp döneminden 2 ay önce tespit etmek ve Genelkurmay Başkanlığı'na bildirmek.

-Askerlik Kanunu'na tabi yükümlülerden, MEB emrine verilecek öğretmenlerin Genelkurmay Başkanlığı'nca uygun görülen ihtiyaç miktarının, kanunun 10. maddesinin 1. fıkrasının 4. bendinde belirtilen işlemlere tabi tutulmaksızın, ihtiyaç fazlası olarak ayrılmasını sağlamak.

-1076 sayılı kanuna tabi yükümlülerden, o dönem MEB emrine verilmesi Genelkurmay Başkanlığı'nca uygun görülen ihtiyaç miktarının tamamının yedek subay adayı olarak ayrılmasını sağlamak.

-MEB emrine verilmesi uygun bulunan ihtiyaç miktarının, bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapanlar ile mesleği öğretmen olup henüz göreve başlamamış olanlardan karşılanamaması halinde, geri kalan ihtiyacın karşılanmasını 1111 ve 1076 sayılı kanunların ilgili maddelerinde belirtilen esaslara göre çıkartılacak yönergede belirlemek.

-MEB emrine verilmek üzere seçilen yükümlülerin kimlik bilgilerinin dağıtımını yapmak üzere bakanlığa bildirmek.

-Temel askerlik eğitimleri sonunda, MEB emrine öğretmen olarak verilen ve bu hizmetleri sırasında öğretmenlik mesleği ile usulüne göre ilişikleri kesilen 1111 sayılı kanuna tabi yükümlüler ile 1076 sayılı kanuna tabi olup, yedek subaylığı kaybettirecek bir nedenle ilişiği kesilenlerin durumlarını incelemek ve geri kalan hizmetlerini erbaş veya er olarak tamamlamak üzere, tertip edilecekleri birlikleri belirlemek ve sevklerini sağlamak.''

Görev yerine katılmayanlar MSB'ye de bildirilecek

MEB de temel askerlik eğitimini müteakip, emrine verilen yükümlülerden görev yerlerine katılmayanların, ilişiği kesilenlerin, ''askerliğe elverişli değildir'' raporu alanların, sağlık ya da adli ve disiplin işlemleri nedeniyle hizmet süreleri uzayanların kimliklerini ve durumlarına ilişkin bilgi ve belgeleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yanı sıra MSB'ye de bildirecek.

1076 sayılı kanuna tabi yedek subay adayı olup, TSK ihtiyacı fazlası olduklarından temel eğitimleri sonunda MEB emrine verilmesi uygun görülenlerin seçimleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından değil, MSB tarafından yapılacak.

Temel askerlik eğitimleri sonunda MEB emrine öğretmen olarak verilecek yükümlülerin seçimi, eğitim süre ve yerleri ile görev yerlerine sevklerine ilişkin yönerge, Genelkurmay Başkanlığı ve MSB tarafından çıkarılacak yönergeyle belirlenecek.

Yönetmelik, 15 Mayıs 2013'te yürürlüğe girecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.