banner

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nda soru skandalı
10 Haziran pazar günü yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nda sorulan bir soruda yanıtlar arasında doğru şıkkın olmadığı ortaya çıktı. Üstüne üstlük itiraz etmek isteyenler bir de bankaya para yatırmak zorunda.

parasız yatılı ve bursluluk sınavıBugün Gazetesi'nden Nuh Gönültaş, bugün pazar günü yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nda sorulan bir soru skandalını köşesine taşıdı.

Beşinci sınıf sosyal bilimler testinin 25. sorusu şöyle:

"Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?"

Cevaplar:

A- Milli Eğitim Bakanlığı

B- Başbakanlık

C- İçişleri Bakanlığı

D- İlçe belediyeleri.

Doğru cevap şıkların hiçbiri değil.  Çünkü, bundan tam bir yıl önce Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe giren bir Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de kapatıldı ve yerine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu.

Yani sınavda sorulan 25. soru olmayan bir kurumla ilgili bir soru. Dolayısıyla cevaplardan herhangi biri doğru cevap olmuyor.

Bir yıl önce Başbakanlığa direkt bağlı bir kurum sahip değiştirmiş ama bir yıl sonra yapılan sınavda hâlâ Başbakanlığa bağlı gibi o kurum hakkında sorular sorulmuş.

Milli Eğitim Bakanlığı yanlış soru hakkındaki başvuruya şöyle cevap vermiş:

"Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat Bankası gibi bankalardan birine, 'Sınav itiraz' diye 10 TL. yatırın. Dilekçe ile birlikte dekontu 'Yenilik Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 06500 Teknik Okullar/Ankara' adresine yollayın."

Sorunun cevapları arasında doğru şık yok ama itiraz etmek için bile ödemek gerekiyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.