banner

Bakan Dinçer 'SBS eğitimin niteliğini ölçmüyor'
Bakan Ömer Dinçer, SBS ile ilgili eleştirilerde çok ciddi bir metodolojik hata yapıldığını belirterek, "Sınav sistemi, Türk eğitim sisteminin niteliğini ölçmüyor" dedi.

ömer dinçerMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Prens Faysal Bin Abdullah Bin Mohammed Al Saud ile yaptığı görüşmenin ardından Dolmabahçe Sarayı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SBS'ye ilişkin kamuoyundan yöneltilen eleştirilerle ilgili soruya karşılık Dinçer, ''SBS ile ilgili eleştirilerde çok ciddi bir metodolojik hata yapılıyor. Kendi kendimize ve çocuklarımıza haksızlık etmemeliyiz. Bugünkü yapılan sınav sistemi, Türk eğitim sisteminin niteliğini ölçmüyor.

Çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini de ölçmüyor. Bu sınav, çocuklarımızı elemek ve sıralamak için yapılan bir sınavdır'' diye konuştu. 

Dinçer, SBS'de 500 tam puan alan öğrenciler arasında uluslararası yarışmalarda derece alanların öne çıkarıldığı yönündeki soruya karşılık da şu yanıtı verdi:

''Spor yapmayı, güzel sanatlarla ilgilenmeyi, müzikle, bedenle meşgul olmayı, kitap okumayı ve hayata dair gerçeklerin peşinden koşmayı bir eğitim alanı olarak değerlendiriyoruz. Bunlar da eğitimse, bu insanlara avantaj sağlamadıkça bunları teşvik etmiş olmazsınız. Bunun örneklerini seçimlik derslerimizde görebilirsiniz.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.