banner

Sınav birincilerini sosyal olma derecesi belirliyor
Ezgi Menzi'nin satranç ile SBS'de Türkiye birincisi olması soruları beraberinde getirdi.

sbs 1Ezgi Menzi'nin satranç ile SBS'de Türkiye birincisi olması sosyal projelerin, sınavlara katkısı konusunu gündeme getirdi. Şimdiye kadar kaç öğrencinin bu tür yarışmalarda derece aldığı ve sınavlara katkısının belli olmadığını belirten Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, bu verilerin açıklanması gerektiğini savunuyor. Yılmaz'a göre bu öğrencilere daha çok puan verilmeli ve ulusal yarışmalar da desteklenmelidir diye konuştu.

Fakat ülkemiz koşullarını göze alırsak ‘Konya'nın Seydişehir ilçesinde taşımalı sistemle okuluna devam eden Hasan Alper Koyuncuoğlu, Seviye Belirleme Sınavı'nda aldığı 500 tam puan ile köyünün gururu oldu.’ Bu haberde de okuduğunuz gibi köylerde yaşayan bir çok üstün yetenekli çocuklarımıza haksızlık oluyor.

 

Zor koşullarda okudu 500 tam puan aldı

Konya'nın Seydişehir ilçesinde taşımalı sistemle okuluna devam eden Hasan Alper Koyuncuoğlu, Seviye Belirleme Sınavı'nda aldığı 500 tam puan ile köyünün gururu oldu.

Seydişehir ilçesine bağlı Kuran Köyü'nde yaşayan ve taşımalı sistemle Kesecik Belde İlköğretim Okulu'nda eğitim gören Koyuncuoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, başarısını düzenli kitap okumaya borçlu olduğunu söyledi.

Koyuncuoğlu, okulunu aksatmadan derslerine düzenli bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Sınav sonuçları açıklandığında büyük şaşkınlık yaşadığını aktaran Koyuncuoğlu, şunları kaydetti:

''Sınavdan sonra bir iki yanlışım olur diye bekliyordum. Soruların hepsini doğru cevapladığımı öğrendiğimde çok büyük sevinç yaşadım. Sınavlara 4 ay gibi kısa bir süre kalmıştı. Ben günlük 200 soru çözüyordum. Öğretmenlerim sürekli yanımda oldu. Başarım düştüğü an bana gerekli desteği verdiler. Ailem de bana inandı ve güvendi. Onların güvenini boşa çıkarmadım.''

Anne Ayşe Koyuncuoğlu ise oğlundan böyle bir başarıyı beklediklerini dile getirdi.

''Oğlum testle yatıp, testle kalktı. Okula çok zor şartlarda gidip geldi'' diyen anne Koyuncuoğlu, ''Sonuçlar açıklanmadan önce kalbim çıkacak gibi oldu ama büyük bir sevinç yaşadık'' dedi.

2 kardeşi olan Koyuncuoğlu'nun babasının mesleğinin çobanlık olduğu öğrenildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.