banner

Alevilik dersi zorunlu mu olacak?
TTK tarafından yayımlanan temel öğretim ilkokul ve ortaokul ders çizelgelerinde seçmeli ders olarak belirlenen temel dini bilgiler dersi ile ilgili olarak “İsteğe bağlı olarak İslam dini, Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgilerin verilebilmesi öngörülmektedir” açıklaması yapılmıştı.

alevilik dersiAncak temel dini bilgiler dersi, İHO’lar için zorunlu hale getirildi. Bu durumda İHO’larda Aleviliğin öğretilmesinin zorunlu olup olmayacağı konusu gündeme geldi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, imam hatip liseleri (İHL) müfredatında zaten yer alan Alevilik, İHO’lar için temel dini bilgiler dersi kapsamında zorunlu olarak okutulabilecek ve böylece “okullarda yetişen din adamlarının Alevilik ile ilgili de geniş bilgiye sahip olması” sağlanacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.