banner

‘Atatürk'ün Nöbet Defteri’ satışta
Martı Sahaf, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından 1955'te yayımlanan ''Atatürk'ün Nöbet Defteri (1931-1938)'' adlı eseri okurlara sundu.

‘Atatürk'ün Nöbet Defteri’ satıştaEser, Cumhurbaşkanlığı nöbetçi yaverleri tarafından her 24 saatte hazırlanmış bir nevi rapor özelliği taşıyor, Cumhurbaşkanının 24 saat zarfında zamanı nasıl kullandığı bilgileri yer alıyor.

1931-1938 tarihleri arasında Atatürk'ün ne zaman uyandığı, ne ile meşgul olduğu, nereye gittiği, kimlerle temasta bulunduğu, ne zaman yattığına ilişkin bilgilerin bulunduğu kitabın ön sözüne göre, Atatürk'ün ''muayyen bir uyanma ve yatma saati'' bulunmuyor.

Atatürk'ün sofrasının, ''memleket dertlerinin görüşüldüğü hususi bir meclis'' olduğuna işaret edilen ön sözde, yemek salonunda, bir kara tahtanın ve haritaların mevcut olmasının, gecelerin nasıl geçtiğine dair bir fikir verdiği ifade ediliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.