banner

İmam hatiplerde boş kontenjan kalmadı
Ortaöğretim kurumlarına geçiş için yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerleştirme sonuçları açıklandı.

sbsYerleştirme sonuçlarına göre, 467 bin 697 kontenjan için 777 bin 96 adayın tercih başvurusu yaptığı işlemlerde 461 bin 326 aday sisteme dahil ortaöğretim kurumlarına asil kayıt hakkı kazandı.

Fen liseleri ve sosyal bilimler ile Anadolu imam hatip liselerinde boş kontenjan kalmadı. Anadolu liselerinde 17, Anadolu öğretmen liselerinde 165, mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinde 40 ve özel okullarda 6 bin 149 olmak üzere toplam 6 bin 371 kontenjan boş kaldı. Sınavdan satrançtan aldığı uluslararası derece sayesinde 507.424 puan alarak Türkiye birincisi olan TED Mersin Özel İlköğretim Okulu öğrencisi Nezihe Ezgi Menzi ise Galatasaray Lisesi'ne yerleşti.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilebilecek. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilecek. "Sınav Sonuç Belgesi"nde, öğrencinin asil kazandığı okul ile yedek kazandığı okul/okullar ve yedek sırası yer alacak. Veliler https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki "Veli Bilgilendirme Sistemi"nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Ayrıca bu yıl yeni bir uygulamaya geçilerek SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere de sürekli bilgi verilecek. Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 27-31 Ağustos arasında saat 17.00'ye kadar asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. 3 Eylül saat 08.00'den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek.

ÖSYS yerleştirme sonuçları da açıklandı

Öte yandan yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarla Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, 2012-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından açıklandı. Tercih yapan 1 milyon 132 bin 839 adaydan 865 bin 482'si tercihlerine yerleşti. Devlet üniversitelerinde 51 bin 321, vakıf üniversitelerinde 17 bin 301 kontenjan boş kaldı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını 'https://sonuc.osym.gov.tr' adresinden öğrenebilecek. Yerleştirme sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. Kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında üniversitelerce yapılacak.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.