banner

Habertürk, Akşam ve Bugün gazetesini kandırdı ama ÖSYM yutmadı!
MF-3 puanıyla Türkiye 652'incisi olduğunu iddia eden Edip Şişman'ın yaptığı dört tercihin hiçbirine yerleştirilemediği haberinin arkasından bir skandal çıktı. Sahte belgeyle tercih yapan Şişman'ın mumu ÖSYM'deki gerçek belgeyle sönerken, dershanesinin Şişman için "başarı pankartı" hazırlattığı da öğrenildi.

edip sismanAdana'da yaşayan Edip Şişman isimli genç, LYS'de MF-3 türünde Türkiye 652'incisi olduğunu ve yaptığı dört tercihin hiç biçbirine yerleştirilmediğini iddia ederek medyaya haber oldu.

"ÖSYM skandalı" olarak saygın internet sitelerinin manşetinde yer alan bu haberin aslında ÖSYM'yi kandırmaya çalışan üniversite adayının imza attığı bir medya skandalı olduğu ortaya çıktı.

Habertürk'ten Neşet Karadağ'ın "ÖSYS yerleştirmede skandal" haberine konu olan ve "Türkiye 652'incisi" olduğunu iddia eden Edip Şişman gerçek sınav belgelerini bilgisayar ortamında değiştirdiği ve LYS'de, 73 doğru 97 yanlış soru yaptğı ve Türkiye "113 bin 987'cisi" olduğu ortaya çıktı. MF3'ten 532,63577 puan aldığını da iddia eden Şişman'ın gerçek sınav belgesindeki puanı ise 264,37317. Şişman'ın sahte sınav sonuç belgesiyle gittiği dershanayi de kandırdığı ve dershanin "Edip Şişman Türkiye 652'cisi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi" yazılı pankart hazırtlattığı da ortaya çıktı.

haber türkHaberTürk, Edip Şişman'ın sahte belgesinden yola çıkarak yaptğı haberde son günlerin modası olan ÖSYM'ye çakma furyasına da eşlik etmiş oldu... Habertürk'ün haberine; Akşam ve Bugün gazetelerinin internet sayfaları da yer verdi.

Yanlışlığın düzeltilmesini isteyecek (!)

Konuyla ilgili Habertürk'e bir de demeç veren Edip Şişman, yazdığı 4 tıp fakültesi tercihine de yerleştirilemediğini belirterek, "Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısını görünce nutkum tutuldu. Dondum kaldım, bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum" dedi.

"Arkadaşlarım benimle dalga geçecek"

En büyük idealinin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne yerleşmek olduğunu ve yerleştirilmediniz sonucuyle hüsrana uğradığını belirten Şişman "arkadaşlarım ve Türkiye benimle dalga geçecek diyerek" şunları kaydetti: "Ben kesinlikle Cerrahpaşa'yı kazandığımı sanıyordum. Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısı bana şok etkisi yarattı. ‘Yanlışlıktır' diye defalarca girdim, yine aynı ‘yerleşemediniz' yazısı. Dondum, nutkum tutuldu. Herkes hayret içinde kaldı. Ben ÖSYM'nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal. Artık, arkadaşlarım ve Türkiye benimle ‘652'inci boşta kaldı' diye dalga geçecek. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum"

Dershanesini de dolandırmış

Öte yandan Şişman'ın sınava hazırlandığı Doruk Dershanesi'nin kurucu müdürü Ziya Dal'ı da kandırdığı ortaya çıktı. Şişman'ın değiştirdiği sahte belge üzerine açıklama yapan Dal, öğrencilerinin aldığı puan ve sıralama ile kesinlikle ilk tercihi olan Cerrahpaşa Tıp'a yerleştirilmesi gerekirken açıkta kalmasını skandal olarak yorumladı.

Pankart hazırlatmışlar!

"Edip Şişman Türkiye 652'cisi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi" diye pankartı bile hazırlattıklarını da belirten Dal, "Bu sıralama ile öğrencimiz Türkiye'deki en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekir. Son tercihi 5 bininci sıradaki öğrencilerin girdiği Çukurova Tıp Fakültesi'ne bile yerleşememesi düşündürücü. Acaba, kaç öğrenci Edip gibi mağdur edilmiştir? Çok düşündürücü bir yanlışlık olduğunu sanıyorum. Bir an önce yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. Komedi" dedi.

MF-3 puanıyla Türkiye 652'incisi olduğunu iddia eden Edip Şişman'ın yaptığı dört tercihin hiçbirine yerleştirilemediği haberinin arkasından bir skandal çıktı. Sahte belgeyle tercih yapan Şişman'ın mumu ÖSYM'deki gerçek belgeyle sönerken, dershanesinin Şişman için "başarı pankartı" hazırlattığı da öğrenildi.

İşte HaberTürk'ün skandal diye duyurduğu haberin tamamı

ÖSYS yerleştirmede skandal yaşandı

Adana'dan MF3 puanıyla Türkiye 652'incisi olan Edip Şişman, bu sıralama ile Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekirken yazdığı 4 tıp fakültesi tercihine de yerleştirilemedi. En son tercihi olan ve 5 bininci öğrencilerin girebildiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne dahi yerleştirilemeyen Şişman, "Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısını görünce nutkum tutuldu. Dondum kaldım, bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum" dedi.

Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi'ni geçen yıl bitiren 19 yaşındaki Edip Şişman, girdiği sınavda çok az bir puanla tıp fakültesini kaçırınca bu yıl daha fazla çalışıp MF3'ten aldığı 532,63577 puanla Türkiye 652'incisi oldu.

Türkiye 652'incisi açıkta kaldı

Şişman, bu sıralama ile en büyük özlemi olan tıp fakültesine kazanmayı garantilemenin sevinciyle ilk tercih olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni (İngilizce) yazdı. İkinci tercih olarak Marmara Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İngilizce), üçüncü tercihine Hacettepe Üniversitesi Tıp, dördüncü tercihine ise Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni yazdı.

Sonucu görünce nutku tutuldu

Dün akşam saatlerinde ÖSYM'nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladığını öğrenen Şişman, bir internet kafeye gidip yerleştirme sonuçlarına baktığında şoka uğradı. TC kimlik numarasını ve şifresini giren Şişman, ‘Sonuç: Bir yükseköğretim programına yerleşemediniz' yazısını görünce dondu, kaldı. ‘Nasıl olur? Acaba bir yanlışlık mı var?' diyerek tekrar tekrar sisteme girdi. Ancak, her defasında da yerleşemediğini görünce başından soğuk su dökülmüşe döndü. Bu sırada kendisini kutlamak için arayan dershane öğretmenleri de sonuç karşısında şok oldu.

‘Bu bir skandal'

MF3 puanıyla Türkiye 652'inci sırasıyla Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerine girmesine kesin gözüyle bakılırken, yerleştirme sonucuyla açıkta kalan Şişman, sınava hazırlandığı Doruk Dershanesi'nin kurucu müdürü Ziya Dal ile birlikte bu skandalı duyurdu.

‘Türkiye benimle dalga geçecek'

En büyük ideali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne yerleşmek isterken sonuçla hüsrana uğradığını belirten Şişman, "Ben kesinlikle Cerrahpaşa'yı kazandığımı sanıyordum. Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısı bana şok etkisi yarattı. ‘Yanlışlıktır' diye defalarca girdim, yine aynı ‘yerleşemediniz' yazısı. Dondum, nutkum tutuldu. Herkes hayret içinde kaldı. Ben ÖSYM'nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal. Artık, arkadaşlarım ve Türkiye benimle ‘652'inci boşta kaldı' diye dalga geçecek. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum" dedi.

İtiraz edecek

Şişman, ÖSYM'ye başvurup sonucun düzeltilmesi için itiraz edeceğini söyledi.

‘YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ'

Dershanenin kurucu Müdürü Ziya Dal da, öğrencilerinin aldığı puan ve sıralama ile kesinlikle ilk tercihi olan Cerrahpaşa Tıp'a yerleştirilmesi gerekirken açıkta kalmasını skandal olarak yorumladı. ‘Edip Şişman Türkiye 652. si Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' pankartı bile hazırlattıklarını belirten Dal, "Bu sıralama ile öğrencimiz Türkiye'deki en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekir. Son tercihi 5 bininci sıradaki öğrencilerin girdiği Çukurova Tıp Fakültesi'ne bile yerleşememesi düşündürücü. Acaba, kaç öğrenci Edip gibi mağdur edilmiştir? Çok düşündürücü bir yanlışlık olduğunu sanıyorum. Bir an önce yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. Komedi" dedi.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.