banner

Üniversiteye yerleşip liseden mezun olamayanlara şans
YÖK, üniversiteye yerleşip, liseden mezun olamayanlara ikinci bir şans verilmesini kararlaştırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye yerleşmesine rağmen liseden mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan öğrencilerin haklarını kaybetmeyeceklerini açıkladı. Öğrenciler, bu durumlarını belgeledikleri takdirde kazandıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan kayıt yaptırabilecekler.

YÖK’ün internet sitesinde yer alan açıklamada, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmesine rağmen ortaöğretim kurumundan mezun olamayan öğrencilerin durumunun 29 Ağustos tarihli Genel Kurul toplantısında değerlendirildiği bildirildi. Öğrencilerin, bu durumlarını belgelemeleri halinde kazındıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan kayıt yaptırabileceklerinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün, ortaöğretim sorumluluk sınavlarının eylül ayının ilk haftasında yapılacağı ve daha sonra yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde tekrar bir sınav hakkı verileceği belirtilerek, 2012-ÖSYS sonucunda bir yükseköğretim programını kazanmış ancak mezun olamamış öğrenciler için kayıt tarihlerinin uzatılması ve öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması konusundaki yazısı, 29 Ağustos tarihli YÖK Genel Kurul toplantısında incelendi. 3-7 Eylül tarihleri arasında ortaöğretim kurumundan mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ve ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucunda ortaöğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin, bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2012-ÖSYS’de kayıt hakkı kazandıkların programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2012-ÖSYS’de kayıt hakkı kazandıkları programlara kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.”(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.