banner

2010 TUS mağdurları, ÖSYM’den hesap soruyor
ÖSYM’nin 2010-TUS soruların hatalı olduğunu açıklamasından sonra, bu sınavın mağduru olan doktorlardan Mustafa Aydınol, “Uğradığımız hak kaybının hesabını kim verecek?” dedi.

Danıştay kararı doğrultusunda ÖSYM’nin yaptığı yeni değerlendirme ve açıklamanın 31 Ağustos tarihinde ÖSYM’nin resmi internet sitesinden duyurulduğunu belirten Dicle üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Dr. Mustafa Aydınol, bu açıklamanın tesadüfen öğrenildiğini belirtti. Açıklama ve değerlendirmenin de siteden kaldırıldığını söyledi. Hesaplanan yeni puanlar doğrultusunda doğru soru sayısının artmasına rağmen puanı düşen adayların olduğunu anlatan Dr. Aydınoğlu şunları söyledi:

“Bu adaylar 12 Aralık 2010’da sınava girdiklerinde eğer her şey yolunda gitseydi, ’daha fazla doğru sayısına rağmen, daha düşük bir puan mı alacaklardı’ sorusu mutlaka sorulmalı. Benim toplamda 4 doğrum arttı. 4 doğru 5 net demek. Ancak puanım 0,171 arttı. Bu hesaplama tamamen yanlış. ÖSYM’ye bu konuda dilekçe yazdık, telefon ettik ama kimseye ulaşamadık. Puanı yükselip, ÖSYM’nin ilk açıkladığı sonuçlar doğrultusunda yerleştirmeye hak kazanamayan, ancak yeni hesaplanan puanlar doğrultusunda yerleştirmeye hak kazanan adaylar oldu. Ancak ÖSYM halen bu adaylarla ilgili ne yapacağını açıklamadı. Yine aramalarımız sonuç vermedi. Yaklaşık 18 aylık bir gecikmenin ardından bu sonuç çıktı. Meslektaşlarım istemedikleri yerlerde çalışmak zorunda kaldılar. Kimileri istemedikleri şehirlerde, birçok zorlukla karşılaştı. Uğradığımız hak kaybının hesabını kim verecek?”(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.