banner

66 aylık tartışması okyanus ötesine sıçradı
Okula başlama yaşı değil eğitimin içeriği tartışılmalı

2012-2013 eğitim öğretim dönemi ile birlikte bu yıl ilk kez uygulanan 66 aylık çocukların okula başlaması Türkiye'de tepkilere yol açarken dünyadaki eğitimin nasıl olduğu 5N1K'da gözler önüne serildi.

Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K'nın yeni dönem ilk yayını Londra'dan yayınla başlarkan ilk konu da ilköğretim yaşı oldu.

Özdemir'in konuğuna Türkiye'de 66 aylıklar okula alındı. Burada durum ne sorusuna konuğu Dr. Fahri Karakaş, " Avrupa ve İngiltere'de eğitim 60 aylık iken başlıyor. 5 yaş sonu ya da 5 yaşın içinde ABD'de İngiltere ve Almanya'da eğitim başlıyor. Dünyanın farklı yerlerinde erken eğitime başlıyorlar" dedi. Özdemir'in " zorunlu mu ?" sorusuna ise Karakaş, " Zorunlu, ancak burada şuna dikkat çekmek gerekiyor. Burada eğitimin içeriği konuşulması gerekiyor. Çocuklar tek tip sıralara sokularak 40 dakika burada bekletilmiyorlar. Çocuğun oyun, icat, keşif becerilerinin çok daha açığa çıktığı, bireyselleştirilmiş özgür ve eleştirel düşüncenin çok erken yaşlarda verildiği bir eğitim sisteminden bahsetmek mümkün" dedi.

Karakaş, Amerika Boston'da 5-6 yaş çocukları ile gece 10.30 civarı aileler yatak yorganları ile birlikte geliyorlar. Orası bir bilim merkezi, çocukları tek tipten nasıl kurtarabiliriz bilimi nasıl aşılayabiliriz bunun konuşulması lazım. " dedi.

5 yaş ve üstünün 1. Sınıf eğitimi aldığı okul öncesi eğitimin birçok ülkede 3 yaş ile 5 yaş arasında olduğunu söyleyen   okul öncesi eğitimin zorunlu değil öğrenci velilerinin isteğine bağlı olduğunu söyledi.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik de yaptıkları düzenlemenin dünyanın gelişmiş ülkelerinin izlenerek hazırlandığını dile getirildi.(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.