banner

Yerel seçimlerin tarihi belli oldu
TBMM Genel Kurulu'nda, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin 2 maddesi kabul edildi. Buna göre yerel seçimler 2013 Ekim ayında yapılacak

Anayasa değişikliği teklifinin 2. maddesinin oylamasına, 418 milletvekili katıldı.

Milletvekillerinin 369'u kabul, 33'ü ret oyu kullandı. 10 oy çekimser, 4 oy boş çıkarken, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Böylece, anayasa değişikliği teklifinin 1. tur oylaması tamamlandı.

Anayasa değişikliği teklifi, anayasaya ''Geçici 20. madde''nin eklenmesini öngörüyor. İlk fıkrada, ''Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ilk mahalli idareler genel seçiminde oy verme gününün 2013 yılının Ekim ayının son pazar günü'' olduğu yer alıyor.

Teklifle, ayrıca yapılacak mahalli idareler seçiminde anayasanın 67. maddesinde yer alan ''Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz'' hükmünün, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu'nun seçimin başlangıç tarihi ve oy verme gününe ilişkin hükümleri bakımından uygulanmayacağı'' öngörülüyor.

Teklifin ikinci tur görüşmeleri, 12 Ekim Cuma günü yapılacak.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, oylamanın sonuçlarını açıklamasının ardından birleşimi bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.