banner

Dil yoksa millet yoktur




Hitit Üniversitesi'nin akademik yılı açılışında konuşan TBMM Başkanı Çiçek, ''Dil bir milletin en önemli varlığıdır. Dil yoksa millet yoktur'' dedi.

Hitit Üniversitesi'nin Fen Edebiyat Fakültesi Spor Salonu'nda düzenlenen 2012-2013 Akademik Yılı Açılışı'nda konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'de 75 milyon nüfusun yaklaşık 20 milyonunun eğitim gördüğünü belirterek, bunun Türkiye'nin en büyük zenginliği ve en önemli stratejik değeri olduğunu kaydetti.

Çiçek, ''Ülkeler sıralamasında yerimizin skalada nerede olacağı birinci derecede doğrudan doğruya üniversitelerimize bağlıdır'' ifadelerini kullanarak, ''81 ilimizde 168 üniversitemiz var, zaferlerimizi çocuklarımıza anlatamıyoruz,acılarımızı çocuklarımıza anlatamıyoruz'' şeklinde konuştu.

Üniversitelerden Türkçe konusunda duyarlı olmalarını isteyen Çiçek, şöyle devam etti:

''Biz dünyaya Türkçe'yi öğretmeye çalışıyoruz ama kendi vatanımızda kendi ilimizde kendi dilimizi unutuyoruz. Türkçe'nin hali nicedir ? Nasıl bir Türkçe kullanıyoruz, kaç kelime ile Türkçe kullanıyoruz ? Dil bir milletin en önemli varlığıdır. Dil yoksa millet yoktur. Yahya Kemal'in ifadesiyle, 'Anamızın ak sütüdür.' 'Dallas kahvesi' diyor, 'Dallas pastanesi' Ya arkadaş bu Dallas senin doğduğun yer mi doyduğun yer mi ? Dallas'a niye 'Çorum Kıraathanesi' demiyorsun, 'Çorum Kahvesi' demiyorsun ? Dallas nere, Çorum nere ?''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.